Loading…

Mënyra e duhur për hidratimin e lëkurës së fëmijës gjatë verës

  • 11/08/2022 | 17:02

Mënyra e duhur për hidratimin e lëkurës së fëmijës gjatë verës

Lëkura e fëmijëve është shumë delikate dhe e ndjeshme dhe sidomos në verë ka nevojë për më shumë hidratim.


Nxehtësia, dielli, klori i pishinës, uji i kripur në det, ajri i kondicionuar dhe ndryshimet e papritura të temperaturës mund të shkaktojnë dëme në lëkurë, për të rinj dhe të moshuar.

Ja disa mënyra se si ta bëni atë:

Foshnjat si të rriturit duhet të pinë shumë ujë gjatë gjithë ditës për t’u hidratuar siç duhet. Në verë edhe më shumë.

Në tryezë, frutat dhe perimet mund të ndihmojnë në mbajtjen e lëkurës të shëndetshme dhe të hidratuar, edhe atë të të vegjëlve.

Për banjë përdorim një pastrues të butë që nuk përmban surfaktantë dhe i përshtatshëm për lëkurë të ndjeshme.

Mbrojtja e lëkurës pas larjes është thelbësore, duke filluar nga momenti i tharjes. Fshijeni me një peshqir delikat, mos e fërkoni.

Pas banjës, aplikoni gjithmonë një hidratues ose vaj hidratues specifik për lëkurën më të ndjeshme.

Kujdes nga përdorimi i tepërt i pecetave të lagura, të cilat e thajnë lëkurën.

Mos e ekspozoni kurrë fëmijën tuaj në diell të nxehtë, zgjidhni orët më të freskëta të ditës: edhe në këtë mënyrë, mbrojeni lëkurën e tij.

Zgjidhni gjithmonë një krem dielli të përshtatshëm, me mbrojtje të lartë dhe hidratues.

Pas një dite në plazh ose në pishinë, mbani mend gjithmonë të aplikoni një pas diellit të veçantë për fëmijët ose lëkurën e ndjeshme.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë