Loading…

Mënyra se si trupi juaj djegë kalori derisa flini

  • 03/12/2019 | 15:24

Mënyra se si trupi juaj djegë kalori derisa flini

Djegia e kalorive është një term që shpesh shoqërohet me ushtrime fizike. Në të vërtetë, nuk është e nevojshme të angazhoheni në aktivitete të ashpra për të djegur kalori. Trupi juaj i përdor ato gjatë gjithë kohës madje edhe kur jeni në gjumë, transmeton Gazeta Metro.


Shkencëtarët kanë zbuluar sa i përket funksioneve që trupi juaj kryen gjatë natës dhe saktësisht se si përdor kalori derisa flini.

Përkundër faktit se jeni duke pushuar, trupi juaj vazhdon të konsumojë energji kur fle. Përdorimi i energjisë është veçanërisht i lartë gjatë gjumit REM (lëvizje e shpejtë e syve). Gjatë kësaj kohe, truri juaj është shumë aktiv dhe ju digjni glukozën më të madhe, burimin e karburantit të trupit tuaj. Shkalla e zemrës dhe presioni i gjakut gjithashtu rriten gjatë kësaj kohe, gjë që djeg më shumë kalori.

Gjatë natës, trupi juaj shkon në punë duke riparuar çdo dëmtim të bërë në një qelizë gjatë orëve të zgjimit. Për shembull, nëse stërviteni gjatë ditës, muskujt tuaj do të shërohen dhe do të riparohen vetë gjatë natës, gjë që kërkon energji. Tretja e ushqimit përdor gjithashtu energji, pasi trupi juaj e prish vaktin tuaj në karburant të përdorshëm për ditën tjetër.

Sasia e energjisë që përdorni gjatë gjumit varet nga një sërë faktorësh, përfshirë normën tuaj metabolike bazale (BMR), e cila përcakton sasinë e energjisë që i duhet trupit tuaj për të ruajtur funksionet e tij më themelore. Kjo përfshin frymëmarrjen, qarkullimin e gjakut dhe mbajtjen e organeve tuaj të rrjedhshëm.

Sa peshoni luan një rol në caktimin e BMR tuaj: Sa më shumë paund që mbani, aq më shumë energji përdorni. Më në fund, sasia e gjumit që një person ndikon në kaloritë e djegura gjithashtu. Për shembull, një person i shëndetshëm që peshon 125 paund djeg afërsisht 38 kalori në orë gjumë, kështu që ju mund ta shumëfishoni atë numër me numrin e orëve të gjumit për të parë afërsisht sa kalori po digjen.

Edhe pse shumë pak gjumë kanë qenë të lidhura me shtimin e peshës, gjumi i tepërt mund të ketë një efekt të ngjashëm, pasi gjatë gjithë ditës po shpenzoni më pak energji. (Ju digjni më shumë kalori kur jeni zgjuar dhe lëvizni më shumë sesa kur jeni në pushim.) Përveç marrjes së një sasie të shëndetshme të gjumit, mund të rritni numrin e kalorive ditore të djegura duke përfshirë ushtrimin në rutinën tuaj.

Përqendrimi në të ngrënit më pak ushqim dhe shmangia e alkoolit para shtratit gjithashtu mund të ndihmojë në metabolizmin tuaj. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë