Loading…

Mënyrat se si mund të ndikojë shtatzënia në ëndrrat tuaja

  • 05/12/2019 | 23:14

Mënyrat se si mund të ndikojë shtatzënia në ëndrrat tuaja

Shumë gra zbulojnë se ëndrrat e tyre ndryshojnë kur mbeten shtatzënë. Ëndrrat mund të bëhen më intensive dhe të gjalla, dhe disa gra përjetojnë një rritje të makthit dhe ëndrrave që përfshijnë ankthin, transmeton Gazeta Metro.


Sipas studimit të fundit një nga arsyet e mundshme është se shtatzënia shkakton një ndryshim në nivelin e hormoneve, e cila nga ana tjetër ndikon në ritmet e gjumit, duke çuar në modele të reja të ëndrrave.

Mësoni se si shtatzënia mund të ndikojë në ëndrrat tuaja dhe si t’i përballoni këto ndryshime:

Gratë kanë tendencë të kenë më shumë ëndrra kur janë shtatzënë. Përveç ëndrrave më të gjalla, shumë gra rrëfejnë se kujtojnë më mirë ëndrrat. Përmbajtja e ëndrrave të tyre mund të ndryshojë gjithashtu. Shumë gra raportojnë që ëndërrojnë për ujin, pjellorinë, ndryshimet e trupit, kalimin në punë dhe foshnjën e tyre të ardhshme. Disa nga këto ëndrra mund të manifestohen si makthi ose ëndrra të frikshme që lidhen me foshnjën.

Hormonet që luhaten janë përgjegjëse për ëndrrat më intensive dhe të shpeshta. Gratë shtatzëna gjithashtu kanë tendencë të bëhen më të lodhur dhe të flenë më shpesh, gjë që mund të shpjegojë pse ato përjetojnë një ëndrra më të shpeshta në përgjithësi.

Për më tepër, kujtimi më i madh i ëndrrave lidhet me një ndryshim në ritmet e gjumit. Gratë shtatzëna kanë tendencë të zgjohen më shpesh gjatë natës nga shqetësime të tilla si foshnja që lëviz brenda barkut ose nevoja për të përdorur banjën. Këto zgjime mund të ndodhin në mes të një cikli të ëndrrave, gjë që çon në kujtesën më të fortë të ëndrrave. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë