Loading…

Merkel, Erdogan, Khan: Tri figurat e larta që ishin shënjestër e terroristit në Zelandën e Re |PAMJE

  • 15/03/2019 | 11:50

Merkel, Erdogan, Khan: Tri figurat e larta që ishin shënjestër e terroristit në Zelandën e Re |PAMJE

Merkel, Erdogan e Khan, tre figurat e larta që ishin shënjestër e terroristit në Zelandën e Re, transmeton Gazeta Metro.


Angela Merkel njihet si arkitekja e politikës së migrantëve, e cila u hapi rrugë këtyre të fundit që të hyjnë në BE me mas të madhe. Kritikën e kanë fajësuar Merkelin për shkaktimin e një krize të madhe migrimi.

Njeriu australian, i cili vrau 49 persona të vdekur në dy xhami në Christchurch të Zelandës së Re të premten, ka bërë thirrje për vrasjen e politikanëve që ai thotë se janë “armiq” të kombeve evropiane.

Ai paraqiti një listë të “armiqve të profilit të lartë” në një manifest të gjatë në internet, të botuar përpara vrasjeve brutale.

Lista kishte tre objektiva: Angela Merkel, Rexhep Tajip Erdogan dhe Sadik Khan.

Sulmuesi – i cili e quajti veten Brenton Tarrant, një australian 28-vjeçar – e vendosi kancelaren gjermane në krye të listës

Ai e quajti atë “nënën e të gjitha gjërave anti  – të racës së bardhë dhe anti-gjermane” dhe e akuzoi atë për “pastrimin racor” të Evropës së evropianëve.

Tujte, ai vazhdoi të emërojë presidentin e Turqisë “udhëheqësi i grupit më të madh islamik në Evropë”, duke iu referuar me sa duket qytetarëve evropianë me prejardhje turke.

Ai tha se Erdogan duhet të jetë në shënjestër për të hequr “armikun kryesor” të Rusisë dhe dobësuar NATO-n.

Manifesti e tall kryebashkientin e Londrës si një “pushtues mysliman pakistanez” për “perceptimin etnik të popullit britanik” të perceptuar në Britani të Madhe/gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë