Loading…

Merkel: Ka dritë në fund të tunelit, dimri do jetë i vështirë por do marrë fund

  • 26/11/2020 | 21:11

Merkel: Ka dritë në fund të tunelit, dimri do jetë i vështirë por do marrë fund

Kancelarja Angela Merkel u bëri thirrje gjermanëve të qëndrojnë të duruar me kufizime që synojnë të ngadalësojnë përhapjen e koronavirusit, duke thënë të enjten se me vaksinat premtuese gjatë rrugës, “ka dritë në fund të tunelit”, transmeton Gazeta Metro.


Duke iu drejtuar parlamentit një ditë pasi ra dakord me guvernatorët e shtetit për zgjatjen e kufizimeve të paktën deri me 20 dhjetor, Merkel tha se zyrtarët kishin kërkuar me masa për të mbajtur jetën sa më normale që të ishte e mundur, ndërsa mbronin njerëzit nga virusi dhe siguronin që sistemet spitalore të mos mbingarkoheshin.

“Në luftën kundër pandemisë nuk ka të bëjë me shëndetin ose ekonominë, shëndetin ose arsimin, shëndetin ose kulturën, shëndetin ose kontaktet sociale, ka të bëjë me të gjitha këto gjëra,” tha ajo. “Të mendosh për këto gjëra në kundërshtim me njëra-tjetrën është një keqkuptim i zakonshëm, por gjithmonë ka të bëjë me të dy.”

Gjermania nisi një të ashtuquajtur mbyllje të ndërprerësve të valëve  me 2 nëntor, që nënkuptonte të ndodhte mbyllja e restoranteve, bareve, objekteve sportive, por lënia e shkollave, dyqaneve dhe salloneve të flokëve të hapura.

Fillimisht ishte planifikuar të zgjaste katër javë por Merkel dhe 16 guvernatorët e shtetit të vendit ranë dakord të mërkurën vonë për ta zgjatur atë, me një qëllim për të shtyrë numrin e rasteve të reja të koronavirusit në secilin rajon nën 50 për 100,000 banorë në javë. Aktualisht është me 140 për 100,000, me disa rajone shumë më të larta.

Vendi goditi të enjten pikën e zymtë të më shumë se 15,000 vdekjeve nga koronavirusi dhe duket se ka të ngjarë të kalojë 1 milion infeksione të premten, ipas të dhënave nga Instituti Robert Koch, qendra e kontrollit të sëmundjeve të vendit.

Gjermania, e cila ka 83 milion njerëz, u vlerësua me një performancë relativisht të mirë në fazën e parë të pandemisë.

Qeveria gjithashtu planifikon rreth 17 miliardë euro (20 miliardë dollarë) më shumë ndihmë për të kompensuar bizneset e goditura nga mbyllja, mbi 15 miliardë euro (rreth 17,9 miliardë dollarë) të dhëna nga autoritetet federale në nëntor.

Merkel tha se me disa vaksina premtuese pranë miratimit, ndoshta para Krishtlindjeve, njerëzit kishin arsye për optimizëm.

“Kjo nuk do ta zgjidhë problemin menjëherë, por ka dritë në fund të tunelit,” tha ajo.

Shefi i stafit të Merkelit, Helge Braun, tha për televizionin RTL se ka të ngjarë që disa kufizime të kishin gjasa të mbesin në vend deri në mars, pasi vaksina ishte shpërndarë.

“Dimri do të jetë i vështirë,” u tha Merkel ligjvënësve. “Por do të marrë fund./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë