Loading…

Merkel pritet të zgjasë mbylljen e pjesshme të Gjermanisë deri në dhjetor, për të ‘shpëtuar’ Krishtlindjet

  • 25/11/2020 | 10:35

Merkel pritet të zgjasë mbylljen e pjesshme të Gjermanisë deri në dhjetor, për të ‘shpëtuar’ Krishtlindjet

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe 16 guvernatorët shtetërorë të vendit pritet të mërkurën të zgjasin një mbyllje të pjesshme deri në dhjetor, dhe të diskutojnë shtrëngimin e disa kufizimeve ndërsa lejojnë rregulla disi më bujare për periudhën e Krishtlindjes, transmeton Gazeta Metro.


Gjermania nisi një të ashtuquajtur mbyllje të “ndërprerësve të valëve” më 2 nëntor, duke mbyllur restorantet, baret, objektet sportive dhe të kohës së lirë, por duke lënë shkolla, dyqane dhe sallone flokësh të hapura. Fillimisht ishte planifikuar të zgjaste katër javë.

Propozimet e hartuara përpara videokonferencës së së mërkurës nga guvernatorët e shtetit, të cilët janë përgjegjës për vendosjen dhe heqjen e kufizimeve, bëjnë thirrje për zgjatjen e mbylljes deri në 20 dhjetor.

Deri më tani, masat kanë pasur sukses në ndalimin e një rritje në rritje të infeksioneve të reja të koronavirusit – por ato janë stabilizuar në një nivel të lartë, në vend që të zhyten përsëri në nivele në të cilat autoritetet ndiejnë se përpjekjet për gjetjen e kontakteve mund të jenë të suksesshme.

Propozimet për mbledhjen e së mërkurës parashikojnë shtrëngimin e kufizimeve të kontaktit dhe rregullat e mbajtjes së maskave. Qeveria federale thuhet se planifikon rreth 17 miliardë euro (20 miliard dollarë) më shumë ndihmë për të kompensuar bizneset e goditura nga mbyllja, pas më shumë se 10 miliardë euro këtë muaj.

Gjatë periudhës së Krishtlindjes, planet e deritanishme kërkojnë kufizime disi më të lirshme të kontaktit.

Gjermania, e cila ka 83 milion njerëz, u vlerësua me një performancë relativisht të mirë në fazën e parë të pandemisë. Ajo ende ka një normë më të ulët vdekjeje se disa vende të tjera evropiane dhe mbyllja e saj aktuale ka qenë relativisht e butë.

Deri tani vendi ka raportuar gjithsej 961,320 raste të virusit që nga fillimi i pandemisë, përfshirë 14,771 vdekje./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë