Loading…

Mes tensionesh dhe sanksionesh, Kurti merr edhe rolin e kuzhinierit, flet për flinë dhe se si mund ta avancojmë atë

  • 08/06/2023 | 21:26

Mes tensionesh dhe sanksionesh, Kurti merr edhe rolin e kuzhinierit, flet për flinë dhe se si mund ta avancojmë atë

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka marrë pjesë në lansimin e publikimit “Shijet e Dukagjinit”, teksa bëri pyetje rreth ushqimit tradicional, flisë.


Kurti pyeti një nga profesorët e pranishëm se si i duket lidhshmëria midis lashtësisë së flisë me idenë e diellit teksa piqet dhe në anën tjetër, një lloj shpjegimi, sipas tij, që është bërë për shqiptarët si popull si më shumë blegtor sesa bujqësor.

“Pra, më shumë me gjedhe, bagëti sesa me punim të tokës dhe një lloj lirie që vjen prej kësaj.  Liria e bariut i cili i ka delet, e ka kavallin, e ka zërin e thekshëm që merret vesh me bariun në anën tjetër të shpatit, teka e ka flinë afër. A ka ndonjë studim për këtë dhe jam i interesuar të lexojë nëse ka”, tha Kurti, njofton Klankosova.tv.

Tutje, Kurti dha edhe ide për avancimin e flisë, duke thënë se kjo do të bëhej nëse “e kishim pranuar që atë ta bëjmë një ndryshim të vogël për sa i përket përbërjes së brumit dhe llojit të vajit për shkaqe shëndetësore”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë