Loading…

Meshkujt favorizohen në punësim

  • 31/12/2016 | 09:25

Meshkujt favorizohen në punësim

Ende vazhdon një diskriminim i theksuar në tregun e punës ndaj grave në Kosovë, sidomos në sektorin privat.


Sipas disa hulumtimeve të Iniciativës Kosovare për Stabilitet-IKS, punësimi në Kosovë është në favor të burrave. Ata, përveç që shfaqin prezencë më të madhe në fuqinë punëtore aktive, gjithashtu kanë siguri më të lartë në vendin e punës. Burrat dominojnë pozitat afatgjata të punësimit.

Ndërkohë, 55 për qind e qytetarëve të anketuar janë të papunë. Gratë përbëjnë 57 për qind të numrit të përgjithshëm të të papunëve, ndërsa 43 për qind janë burra. 48 për qind e të anketuarve thonë se janë të papunë për një periudhë të gjatë. 39 për qind e të anketuarve janë të papunë për më shumë se pesë vjet.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë