Loading…

Mësoni llojin e gjeniut që jeni sipas ngjyrës që shihni në mes të imazhit

  • 22/02/2021 | 17:23

Mësoni llojin e gjeniut që jeni sipas ngjyrës që shihni në mes të imazhit

Robert James Hamilton doli me një studim në 2014 që përcaktoi se çfarë lloj gjeniu mund të bëhemi. A mendoni se nuk shquheni për asgjë apo nuk keni talent?  E vërteta nuk është kështu sepse të paktën në një disiplinë ose në një pjesë të jetës mund të jesh një studiues i vërtetë.


Sipas këtij njeriu, ne mund të gjejmë katër lloje të mendjeve të ndritshme: dinamo, shkëlqim, kohë dhe çelik.

Gjenitë e dinamos, duke përfshirë personalitete të tilla të rëndësishme si Albert Einstein ose Bill Gates, janë ekspertët më të mëdhenj në konceptimin e gjërave mbresëlënëse. Këta njerëz kanë tru të ndritshëm, kështu që të tyre janë krijimet më të ndritshme në të gjithë historinë.

Sa për gjenitë e ndritshëm, ata kanë një koeficient inteligjence shumë të lartë dhe dallohen ndër të tjerët për cilësitë e tyre drejtuese, por ndoshta ata e humbin veriun me lehtësi relativisht Bill Clinton ose Marilyn Monroe janë mes tyre.

Po gjenitë e kohës? Qenie të rëndësishme njerëzore si Gandhi dhe Nelson Mandela i përkasin kësaj pjese, kështu që tashmë mund të keni një ide të përkufizimit të tyre: të vetëdijshëm për problemet që i rrethojnë, ata zakonisht përpiqen të japin gjithçka që kanë për ta bërë botën një vend më të mirë.

Klasat e fundit, gjenitë e çelikut, janë njerëz që duan të grumbullojnë një pasuri falë një ideje të veçantë. Ata administrojnë informacione si askush tjetër dhe kujdesen për detajet më të vogla. Vetë Mark Zuckerberg është njëri prej tyre!

Dhe ju, a doni të dini se çfarë gjeniu jeni?  Ndoshta, testi që ne paraqesim sot nuk është i vërtetuar nga shkenca ose një psikolog i mirënjohur, por ndoshta falë tij ju do të dini në mënyrë të përsosur detaje të caktuara për veten tuaj që nuk i keni perceptuar, shkruan abcnews.al.

Siç mund ta shihni, një iluzion optik është para jush. Është një rreth me ton të zezë dhe të bardhë, por ekziston një mundësi e madhe që duke shikuar në qendër të dizajnit të shihni një ngjyrë. A i keni parë sytë, rastësisht, një nuancë të kuqërremtë, të gjelbër, të verdhë apo të kaltërosh? Kontrolloni përgjigjen!

Ngjyra e kuqe
A i përkisni 35% të të anketuarve që kanë zgjedhur këtë opsion? Epo, së pari, duhet të dini se frekuenca e valës së trurit që përdorni më shumë është në intervalin ndërmjet 150 dhe 180 Hz. Kjo ka një efekt spektakolar në inteligjencën tuaj: ju keni inteligjencë mbi mesataren e botës. Ju keni tejkaluar 130 pikë, kështu që disa probleme për ju mund të kapërcehen me një goditje të gishtërinjve tuaj, ju jeni gjeniu i logjikës!

Shpesh kur keni një udhëkryq të vështirë përpara, ju vijnë në mendje të gjitha alternativat që mund të zgjidhni. Intuita juaj është legjendare, por ne nuk ju këshillojmë që gjithnjë t’i besoni asaj që thotë, pasi mund të keni një problem të madh, shkruan abcnews.al.

Për ju, zgjidhja e problemeve është detyra e një fëmije: të gjithë po ju kërkojnë të ju kërkojnë ndihmë pasi aftësia juaj për të dalë fitimtare nga çdo odise është më e mira. Përveç kësaj, ju keni cilësi udhëheqëse: a nuk e keni vlerësuar kurrë që të gjithë ju ndjekin? Ju keni një ndikim të madh mbi ta.

Ngjyra e verdhë
Vetëm 2 në 10 persona e shohin këtë ngjyrë, por e vërteta është se të gjithë votuesit e saj i përkasin një zone sublime. Sa i përket frekuencës së valëve të trurit në të cilat ju veproni çdo ditë, ajo është midis 120 dhe 150 Hz. Kjo ju përcakton si një person fenomenal: ju do të ishit një mjeshtër i shahut. Siç e dimë të gjithë, në këtë lojë është e nevojshme të zbatohet logjika dhe të kuptohet mendja e kundërshtarit, kështu që argëtimi i gjeneve konsiderohet.

Një nga virtytet që ju karakterizojnë më shumë është aftësia juaj për të vlerësuar detajet e vogla që ju rrethojnë. Kur hyni në një dhomë ose vizitoni një vend të panjohur, menjëherë filloni të shikoni gjithçka plotësisht. Mendja juaj është me të vërtetë krijuese, kështu që ju jeni një person që i pëlqen disiplinat artistike.
Nga ana tjetër, përvoja e re i jep kuptim jetës suaj, kështu që ju pranoni çdo sfidë pa menduar për pasojat . Ju vërtet jeni të guximshëm!

Ngjyra blu
30% e të anketuarve treguan se është padyshim ngjyra blu që mund të shihet pasi shikojnë në qendër të figurës. Ju duhet ta dini që përdorni një frekuencë të trurit midis 100 dhe 120 HZ, një fakt që ju bën gjeni të perceptimit.

Të gjitha konceptet e jetës janë të qarta për ju, kështu që marrja e vendimeve të komplikuara nuk është asgjë për ju. Inteligjenca juaj e madhe tejkalon shumë atë të pjesës tjetër të popullsisë.

Sa i përket marrëdhënies me njerëzit e tjerë, ju preferoni të jeni të sinqertë dhe të mos gënjeni kur bëhet fjalë për të shprehur mendimin tuaj. Bashkëpunëtorët tuaj më të ngushtë gjithmonë kërkojnë mendimin tuaj, për çdo problem, veçanërisht nëse kanë të bëjnë me një të vështirë ose të komplikuar.

Durimi dhe të dish të jesh janë dy nga cilësitë e tua kryesore, si dhe të jesh një punëtor efikas që i pëlqen të punojë në një ekip. Ju jeni të besueshëm, prandaj gjithmonë të rrethuar nga njerëz që ju vlerësojnë shumë.

Ngjyra jeshile
Pasi vëzhguat iluzionin optik për disa sekonda, a e vutët re që ngjyra jeshile është mbizotëruese? Vetëm 15% e popullsisë vendos për këtë hije. Nëse doni të dini se çfarë gjeniu jeni, lexoni sepse do të habiteni.
Fjala që ju përcakton plotësisht është e talentuar. Që në moshë të vogël, të tjerët kanë parë se si ju dalluat në secilën prej disiplinave me të cilat jeni përballur: një gjeni apo një talent i lindur për gjithçka?

Sa për frekuencën tuaj të trurit, ajo është midis 0 dhe 10 HZ. Ju jeni mendjehapur, kështu që asgjë nuk ju habit, përveç faktit që kurioziteti juaj është legjendar.  Për ju, të dilni dhe të shihni botën është diçka për të cilën jeni plotësisht të apasionuar: një udhëtim me miqtë tuaj në një vend ekzotik dhe gjithashtu një përvojë që nuk do ta kishit pasur më parë janë gjëra që nuk do të kishit mendje t’i bënit menjëherë, shkruan abcnews.al.
Meqenëse keni përjetuar shumë gjëra në jetën tuaj, zakonisht i këshilloni miqtë tuaj më të ngushtë për aspekte të caktuara të jetës. Të dëgjosh ty është një kënaqësi e vërtetë!

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë