Loading…

Metoda për largimin e milingonave nga shtëpia juaj

  • 10/06/2023 | 13:13

Metoda për largimin e milingonave nga shtëpia juaj

Të gjithë kemi pasur një problem me këta qiramarrës të vegjël të paktën një herë. Na vijnë në shtëpi, shumohen dhe na duket se nuk i shpëtojmë dot.


Ne provojmë gjithçka dhe gjithçka, thërrasim ekspertët e dezinsektimit. Rezultati – shtëpia është spërkatur me helme, dhe milingonat janë të gjalla, të shëndetshme, sikur të mos kishte ndodhur asgjë!

Këtë herë, mos e spërkatni shtëpinë tuaj me helme, përpiquni t’i largoni ato në një mënyrë më natyrale. Këtu janë disa këshilla se si ta bëni atë.

Kanellë

Milingonat nuk e pëlqejnë erën e kanellës dhe ikin prej saj. Spërkatni pluhur kanelle në vendet ku shfaqen, si dhe në “rrugën e transitit” të tyre. Kur të kuptojnë se e gjithë shtëpia është e spërkatur me kanellë, do të vrapojnë jashtë. Ose mbase në shtëpinë e një fqinji

Uthull

Përzieni uthullën e alkoolit me ujë, hidhni gjithçka në një shishe spërkatës dhe spërkatni kudo që i vëreni. Nëse është e nevojshme, përsërisni procedurën për disa ditë, derisa milingonat të zhduken.

Mente

Milingonat ikin nga era e nenexhikut. Vendosni qeset e çajit me nenexhik në vendet ku zakonisht hyjnë milingonat, kjo do t’i mbajë ato larg shtëpisë tuaj.

Gris

Spërkatni bollgur (oriz të bluar trashë ose misër) në vendet e vizituara nga milingonat. Kur një milingonë ha një kokërr bollgur, ajo do të fryhet dhe milingona do të ngordhë.

Limon

Ashtu si uthulla, edhe limoni është shumë i bezdisshëm për milingonat. E përziejmë me ujë dhe e spërkasim në “vendet e grumbullimit” kryesore të milingonave.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë