Loading…

Michel: Hapja e negociatave për anëtarësim me Mqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë janë prioritet

  • 06/07/2022 | 13:54

Michel: Hapja e negociatave për anëtarësim me Mqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë janë prioritet

Ne kemi nevojë për Ballkanin Perëndimor dhe Ballkani Perëndimor ka nevojë për ne. nevojitet ta revitalizojmë procesin e zgjerimit, porositi kryetari i Këshillit të Evropës, Charles Michel, duke i prezantuar konkludimet nga takimi i fundit i Këshillit të BE-së, i mbajtur më 23 dhe 24 qershor në Bruksel.


“Ne duhet ta revitalizojmë procesin e zgjerimit. Për atë shkak u mbajt takimi me liderët e vendeve të rajonit para Samitit të BE-së. Debati ishte i hapur, i sinqertë dhe i ashpër me shefat e shteteve dhe qeverive të këtyre vendeve”, tha Michel.

Ai përmendi se hapja e negociatave për anëtarësim me Maqedoninë e Veriut dhe me Shqipërinë është prioritare.

“Qeveria bullgare e ngriti veton për Maqedoninë e Veriut. Dje pati delegacion në mënyrë që vendi të favorizohet procesi i inkuadrimit të këtij vendi”, tha Michel.

Ai iu falënderua kryesimit francez për përparimin e arritur lidhur me këtë çështje dhe theksoi se nevojitet përparim në kontestet multilaterale dhe bilaterale.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë