Loading…

Migrantë të përmbytur, paraqitja e ISIS e deri te vrasja e Osama bin Laden: Fotografitë e dekadës

  • 05/12/2019 | 23:48

Migrantë të përmbytur, paraqitja e ISIS e deri te vrasja e Osama bin Laden: Fotografitë e dekadës

Nga dasma e Princit William dhe Kate Middleton, deri tek presidenti Barack Obama duke parë vdekjen e Osama bin Ladenit, këto janë fotografitë më të mira sipas Reuteres, transmeton Gazeta Metro.


2010


Një grua duke ecur pranë një zjarri në tregu e hekurit në Port-au-Prince, Haiti me 29 janar 2010. Një tërmet me madhësi katastrofike me madhësi 7.0 në ishullin e Karaibeve dy javë më parë vrau deri në 300,000 njerëz, plagosi po aq dhe zhvendosi rreth 1.5 milion.

2011


Protestuesit antiqeveritar festojnë brenda sheshit Tahrir, pas njoftimit të dorëheqjes së presidentit egjiptian Hosni Mubarak në Kajro të Egjiptit, me 11 shkurt 2011. Presidenti Obama përshëndeti dorëheqjen e liderit egjiptian, ”Duke u larguar nga puna, ai i është përgjigjur urisë së populli egjiptian për ndryshime”.


Rebelët mbajnë një të ri, të cilët ata e akuzojnë si besnik të liderit libian Muammar Gaddafi. Lufta e parë civile Libiane filloi në 2011 midis rebelëve dhe atyre avokatëve te koloneli Gaddaf.


Princi i Britanisë dhe gruaja e tij Catherine, dukesha e Kembrixhit në ballkonin e pallatit Buckingham. Pas kësaj bota u ndez nga gëzimi.

Presidenti amerikan Barack Obama, dhe zv. presidenti Joe Biden së bashku me anëtarët e ekipit kombëtar të sigurisë, duke shikuar misionin kundër Osama bin Laden, 1 maj 2011.

2012


Burrat duke përdorur litarë për të drejtuar një kamion furnizimi të mbingarkuar me kashtë gruri, i përdorur si ushqim për kafshët.


Hëna e plotë ngrihet përmes unazave olimpike, nën urën Toëer gjatë Lojërave Olimpike në Londër 2012.

2013


Rebelët sirianë shmangin mbeturinat pas murit që po mbanin të mbuluar pasi ishte goditur nga një predhë, në një pikë kontrolli nga qeveria gjatë luftimeve në Siri, 30 janar 2013.


Gratë duke mbajtur fëmijët, ndërsa vrapojnë pasi policët gjuajnë në drejtim të tyre në qendrën tregtare ëestgate, Nairobi, 21 shtator 2013. Më shumë se 60 civilë mbetën të vdekur.

2014


Luftëtarët e ISIS marrin pjesë në një sfilatë ushtarake përgjatë rrugëve të provincës veriore të Raqqa, Siri, 30 qershor 2014.

2015


Një burrë mban një laps gjigant ndërsa merr pjesë bashkë me qindra mijëra qytetarë të tjerë francez, në një marshim solidariteti në rrugët e Parisit, me 11 janar 2015. Kjo ndodhi pasi persona të armatosur sulmuan zyrat e faqes satirike Charlie Hebdo, duke vrarë 12 persona.

2016


Air Force One që mbante presidentin e SHBA, Barack Obama dhe familjen e tij fluturon mbi një lagje të Havana ndërsa afrohet në pistën për të zbritur në aeroportin ndërkombëtar të Havana, Kubë, 20 mars 2016. Obama ishte presidenti i parë në gati 90 vite që vizitoi ishullin.

2017


Një demonstrues pro-BE në një tubim në Londër, duke treguar mbështetje dhe solidaritet me BE pas referendumit për të lënë Bashkimin Evropian.
2017


Migrantët duke u përpjekur të qëndrojnë në det, pasi bien nga zhytja e gomës së tyre në Mesdheun qendror.

2018


Banorët shohin ajsbergun e parë ndërsa kalon në bregun e Jugut, i njohur gjithashtu si ”Iceberg Alley”, afër Ferryland, Kanada.
2018.


Një fëmijë fle në një çantë në fshatin Beit Saëa, në Ghouta lindore të Sirisë gjatë një eksodi të refugjatëve me 15 mars 2018.


Gazetarët afganë pas një shpërthimi bombe në Kabul të Afganistanit, me 30 prill 2018. Mbetën të vrarë rreth 9 gazetarë

2019


Themeluesi i Wikileaks, Julian Assange dëbohet nga oficerët e Policisë Metropolitane me 11 prill 2019, pasi u arrestua brenda ambasadës Ecuadorean të Londrës, pas akuzave për krime seksuale në Suedi.


Tymi i madh ndërsa zjarri mbërthen Katedralen e Notre Dam, pak para shembjes së saj në Paris , Francë me 15 prill 2019.


Presidenti amerikan, Trump takohet me liderin e Koresë së Veriut Kim Jong Un.

Një pemnë në xhunglën e Amazon digjet ndërsa pastrohet nga fermerët në Rio Pardo, Brazil me 15 shtator 2019./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë