Loading…

‘Mikroçipat, krijimi i virusit’: Bill Gates i tronditur nga teoritë konspirative për të

  • 27/01/2021 | 13:48

‘Mikroçipat, krijimi i virusit’: Bill Gates i tronditur nga teoritë konspirative për të

Bashkëthemeluesi i Microsoft që u kthye në filantrop, Bill Gates,  thotë se ai është habitur nga vëllimi i teorive të konspiracionit “të çmendura” dhe “të liga” për të që u përhapën në mediat sociale gjatë pandemisë Covid-19, transmeton Gazeta Metro.


Gates tha  se do të dëshironte të zbulonte se çfarë është pas tyre.

Në një intervistë me Reuters, Gates tha se miliona postime në internet dhe “teori të çmendura konspirative” rreth tij dhe rreth ekspertit të lartë të sëmundjeve infektive amerikane Anthony Fauci ka gjasa të kishin marrë pjesërisht për shkak të kombinimit të një pandemie të frikshme virale.

“Askush nuk do ta kishte parashikuar që unë dhe Dr. Fauci do të ishim kaq të shquar në këto teori vërtet të liga,” tha Gates.

“Unë jam shumë i befasuar nga kjo. Shpresoj që ajo të zhduket.” Gates, një miliarder i cili dha dorëheqjen si kryetar i Microsoft Corp në 2014, përmes fondacionit të tij filantropik Bill dhe Melinda Gates ka angazhuar të paktën 1.75 miliardë dollarë në përgjigjen globale të pandemisë Covid-19.

Kjo përfshin mbështetjen për disa prodhues të vaksinave, diagnostifikimit dhe trajtimeve të mundshme.

Që kur filloi pandemia një vit më parë, miliona konspiracione janë përhapur në internet, duke nxitur dezinformata rreth koronavirusit, origjinës së tij dhe motiveve të atyre që punojnë për ta luftuar atë.

Ato përfshijnë pretendime se Fauci dhe Gates krijuan pandeminë për të provuar dhe kontrolluar njerëzit, se ata duan të përfitojnë nga përhapja e virusit dhe se ata duan të përdorin vaksinat për të futur mikroçipa të gjurmueshëm në njerëz.

“Por a i besojnë vërtet njerëzit ato gjëra?”, shtoi Gates.

”Ne me të vërtetë do të duhet të edukohemi për këtë gjatë vitit të ardhshëm dhe të kuptojmë .. si e ndryshon ajo sjelljen e njerëzve dhe si duhet ta kemi minimizuar këtë?”/gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë