Loading…

Mini-Aeroplani elektrik kryen me sukses testin (Foto/Video)

  • 22/04/2017 | 14:38

Mini-Aeroplani elektrik kryen me sukses testin (Foto/Video)

Një aeroplan me emetim zero dhe me aftësi për ngritje dhe ulje vertikale, ka kryer me sukses testet e fluturimit. Dyvendëshi Lilium Jet ka kryer një sërë testesh mbi Gjermani, ku ka testuar edhe modalitetin e kalimit nga ngritja në fluturimin në vijë të drejtë.


Kjo makinë fluturuese, ngrihet e ulet vertikalisht si një helikopter, në një hapësirë mjaft të vogël dhe fluturon drejt si një avion, duke arritur një shpejtësi maksimale prej 290 km/orë. Kompania njofton se prototipi Lilium Jet, ka realizuar me sukses testet dhe se tashmë po punojnë për prodhimin e një modeli më të madh, me pesë vende. Dizajni 100 për qind elektrik e bën këtë taksi fluturuese, shumë më efikase se një avion tipik.

Nuk dihet ende se sa do të kushtojë kjo vepër, por kompania bën të ditur se po punon që avionët-taksi të jenë gati për treg në vitin 2018.

Ky model do të shërbejë për të zëvendësuar udhëtimet me taksi dhe rezervime i fluturimi me të, do të bëhet nëpërmjet një aplikacioni. Prodhimi i këtyre avionëve pritet të ulë kostot dhe shkurtojë kohë për lëvizjet brenda qytetit.

https://www.youtube.com/watch?v=ohig71bwRUE

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë