Loading…

Ministrat e Jashtëm të BE-së dhe Ballkanit diskutojnë sot për ndikimin e luftës në Ukrainë

  • 16/05/2022 | 09:10

Ministrat e Jashtëm të BE-së dhe Ballkanit diskutojnë sot për ndikimin e luftës në Ukrainë

Ministrat e jashtëm të vendeve anëtare të BE-së do të takohen sot në Bruksel në Këshillin e rregullt të BE-së në maj, dhe pika e parë e rendit të ditës do të jetë shkëmbimi i pikëpamjeve për Ballkanin Perëndimor dhe ndikimin e luftës në Ukrainë në rajon. Ministrave të BE-së do t’iu bashkohen në një drekë pune në Bruksel edhe ministrat e jashtëm të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, transmeton Gazeta Metro.


Aty pritet të diskutohen problemet specifike të çdo vendi, mbështetja dhe bashkëpunimi i mundshëm, si dhe shkalla e përputhshmërisë me politikat, veprimet dhe sanksionet e Bashkimit Evropian.

Këshilli i BE-së thekson se ideja është të shqyrtohet ndikimi i agresionit rus në rajon së bashku me kolegët e tyre nga Ballkani Perëndimor.

Për këtë qëllim, Shërbimi Evropian i Veprimit të Jashtëm hartoi një dokument strategjik, i cili iu shpërnda vendeve anëtare përpara takimit, duke përshkruar mënyrat për të ndihmuar dhe mbështetur qëndrueshmërinë e BE-së në Ballkanin Perëndimor dhe adresimin e pasojave të agresionit rus ndaj Ukrainës.

“Ballkani Perëndimor goditet rëndë”

“Ballkani Perëndimor është goditur rëndë, duke filluar nga sektori ekonomik, politik, diplomatik, i komunikimit dhe i sigurisë. Ne duhet të punojmë për qëndrueshmërinë e tyre, sepse ata janë të gjithë në anën tonë. “Të gjithë ata e kanë refuzuar agresionin rus dhe janë partnerët tanë edhe në këtë drejtim”, tha Këshilli i BE-së, shkruan AJB.

Ndër të tjera, me krerët e diplomacisë nga Ballkani Perëndimor do të diskutohet edhe për problemet specifike të secilit vend, mbështetjen dhe bashkëpunimin e mundshëm, por edhe shkallën e harmonizimit me politikën, veprimet dhe sanksionet e BE-së.

“Ne i kuptojmë pozicionet e ndryshme të vendeve në rajon, por po punojmë për harmonizimin 100% me BE-në në drejtim të reagimit ndaj luftës në Ukrainë”, përfundoi Këshilli i BE-së./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë