Loading…
Ministri alarmon: Kemi produkte në Kosovë me 100 përqind vaj palme
  • 06/06/2018 | 08:48

Ministri alarmon: Kemi produkte në Kosovë me 100 përqind vaj palme

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, ka alarmuar të martën se në tregun kosovar po shiten produkte me përmbajtje të lartë të vajit të palmës, i cili konsiderohet i dëmshëm për shëndetin


Mirëpo, ai është shprehur se është i pafuqishëm të ndërmarrë masa pasi që Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë (AUV), e cila e ka për detyrë, sipas Hasanit, po tregohet e ngathët në këtë drejtim.

Ministri ka treguar pasojat që ka përdorimi i sasisë së lartë të këtij vaji, shkruan sot Koha Ditore.

“Kam biseduar me disa ekspertë dhe thuhet se nëse përdoret vaji i palmës në sasi më të lartë për 13 vjet shumica e arterieve mbyllen dhe kërcënojnë infarktin. Derisa shtete të Evropës thonë se vaji i palmës është i dëmshëm nëse në produkte përdoret mbi 20 për qind. Ne kemi sot produkte që prodhohen në Kosovë me 100 për qind vaj të palmës”, është shprehur ai, gjatë raportimit të tij para Komisionit parlamentar për integrime evropiane, lidhur me zbatimin e MSA-së nga dikasteri që ai udhëheq.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë