Loading…

Ministri britanik i Mbrojtjes: Ukraina mund ta rimarrë këtë vit Krimenë

  • 02/06/2023 | 22:14

Ministri britanik i Mbrojtjes: Ukraina mund ta rimarrë këtë vit Krimenë

Ministri britanik i Mbrojtjes, Ben Wallace ka thënë se ekziston një mundësi reale që Ukraina të rimarrë Krimenë.


Wallace i tha Washington Post se gadishulli mund t’i përkasë edhe një herë Kievit.

Kjo do të ndodhte pas nëntë vitesh pushtimi rus sepse forcave të Moskës po u mbaron municioni ushtarak.

“Nëse i goditni forcat ruse aty ku duhet, ato do të bien. Ju mund të dërgoni dhjetëra mijëra të rinj drejt vdekjes, gjë që ata po bëjnë, por nuk mund të krijoni tanke dhe sistemet e nevojshme të armëve me një shkop magjik”, ka pohuar.

Kur u pyet për anëtarësimin e mundshëm të Ukrainës në NATO, ministri deklaroi se “duhet të jemi realistë” dhe se kjo nuk do të ndodhë në samitin e aleancës në Lituani në muajin korrik.

“Kjo nuk do të ndodhë së shpejti”, tha ministri i mbrojtjes i Britanisë së Madhe.

Ndryshe, Britania është një ndër shtetet që më së shumti e ka ndihmuar Ukrainën në luftën për largimin e pushtuesve rus.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë