Loading…

Ministri Hyseni: Kosova në Interpol, deri në fund të këtij viti

  • 24/03/2017 | 11:35

Ministri Hyseni: Kosova në Interpol, deri në fund të këtij viti

Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, ka nënshkruar marrëveshje pune me Agjencinë e Bashkimit Evropian për trajnime në zbatimin e ligjit.


Ngjarja është zhvilluar në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike në Vushtrri.

Hyseni e ka cilësuar si shumë të rëndësishme këtë marrëveshje pasi që thellon marrëdhëniet mes Kosovës dhe BE-së, ndërsa është shprehur optimist që Kosova do te anëtarësohet në Interpol deri në fund të këtij viti.

Ndërkohë drejtori ekzekutiv i CEPOL, Ference Banfi, ka thënë se kjo agjenci vitin e kaluar ka kryer trajnime për 80 mijë zyrtarë policorë, nga më shumë se 40 vende të botës.

Pos kësaj Banfi ka thënë se ky është vazhdim dhe thellim i bashkëpunimit.

Optimist u shpreh edhe Drejtori i Akademisë së Kosovës për Siguri Publike, Ismail Smakiqi, i cili tha se kjo agjenci do të ndihmoj shumë organet e sigurisë së Kosovës, pasi që ofron trajnime profesionale në shumë fusha, përfshi edhe luftën kundër terrorizmit dhe ekstremizmit, pastrimit të parave e krimit të organizuar.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë