Loading…

Ministri i Financave: Brenda 12 muajve ekonomia mund të kthehet dhe të stabilizohet

  • 08/04/2020 | 21:32

Ministri i Financave: Brenda 12 muajve ekonomia mund të kthehet dhe të stabilizohet

Ministri në detyrë i Financave dhe Transfereve, Besnik Bislimi, ka thënë në emisionin “Desku” në KTV, se obligim i tij është të sigurojë stabilitet makro-ekonomik në vend dhe se Pakoja emergjente e Qeverisë prej 179.6 milionë eurosh shkon gati tërësisht për sektorin privat.

Bislimi ka thënë se janë marrë të gjitha masat për të kaluar më lehtë këtë krizë që po e shkakton koronavirusi, porse edhe aftësitë e Kosovës janë të kufizuara. Faj u ka lënë edhe qeverive të kaluara, që sipas tij kanë lënë borxhe e obligime, që bashkërisht shkojnë në 800 milionë euro.

“Masat që janë marrë janë për të ruajtur shëndetin e qytetarëve. Me automatizëm e kemi ditur se do te ketë rënie të aktivitetit ekonomik. Dëmi ekonomik me atë shëndetësor mund të jetë 1 me 10”, ka thënë Bislimi për të shpjeguar më pas pikat një nga një se çfarë përfitojnë qytetarët e çfarë bizneset nga Pakoja emergjente.

E mira sipas tij, është se këto rëniet e shpejta, të quajtura me gjuhën ekonomike “V”, karakterizohen edhe me ngritje të shpejta të ekonomisë.

“Brenda 12 muajve ekonomia mund të kthehet dhe të stabilizohet”, ka thënë ai.

Ministri në detyrë ka shpjeguar edhe katër pikat e Pakos përmes të cilave përfiton pjesa më e rrezikuar e vendit.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë