Loading…

Ministri i Kurtit para Vucicit kërcënon shtetin e Kosovës: Do të mbrohemi me çdo mjet

  • 13/10/2021 | 21:37

Ministri i Kurtit para Vucicit kërcënon shtetin e Kosovës: Do të mbrohemi me çdo mjet

Ministri i qeverisë Kurti, Goran Rakic, mori zemër sot në një takim që pati me presidentin e Serbisë, Aleksander Vuçiq në Rashkë të Serbisë, pak kohë pas aksionit në veri.

Ai para presidentit serb në gjuhë kërcënuese “paralajmëroi” se nëse skena të tilla si sot përsëriten sërish, atëherë “do të ketë rezistencë gjenerale”.

“Nëse diçka e tillë ndodh herën tjetër, do të ketë rezistencë të përgjithshme. Pavarësisht se çfarë do të thotë kjo dhe pavarësisht se si e kuptojnë ata, ne do të mbrohemi me të gjitha mjetet në dispozicion”, tha Rakiq, duke marrë ovacione nga serbët e pranishëm aty.

“Ne po kërkojmë që takimi të transmetohet, që të gjithë të dëgjojnë se çfarë po ndodh në Kosovë dhe Metohi”, tha ai para Vuçiqit.

Madje sipas Tanjug, Rakiq ka kërkuar që takimi me Vuçiqin të transmetohet drejtpërdrejtë.

Kujtojmë se kryeministrit Kurti është duke iu kërkuar me ngulm që ta shkarkojë Rakiqin, i cili po konsiderohet se ka shkelur mbi autoritetin kushtetues të Kosovës me veprimet e tij gjatë ndodhive të sotme në veri.

VIDEO

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë