Loading…

Ministri i Mbrojtjes: Na duhet kohë për shërbimin e detyrueshëm ushtarak

  • 05/05/2021 | 10:33

Ministri i Mbrojtjes: Na duhet kohë për shërbimin e detyrueshëm ushtarak

Ministri i Mbrojtjes,  Armend Mehaj është duke raportuar sot në Komisonionin për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes.


Ai para deputetëve ka thënë se shërbimi ushtarak i detyrueshëm nuk pritet të ndodhë së shpejti, pasi që sipas tij ka probleme me buxhetin dhe se për këtë çështje duhet një plan afatgjatë.

“Kur është çështja te detyrimi ushtarak, asnjë qytetar i Kosovës nuk ka qejf kjo mos me ndodhë, mos me marrë punën e papës apo hoxhës, ne do të punojnë në planin e detyrimit ushtarak, do ta shqyrtojmë, sa na përket buxheti, duhet me ja nis prej arsimit. Në Norvegji janë rreth 60 mijë brenda vitit 10 mijë i zgjedhin për me kryer detyrën për me mbrojtur shtetin. Një plan do ta kemi në të ardhmen, po na duhet kohë sa i përket detyrimin ushtarak”.

Këtë deklaratë ai e dha pasi  u pyet nga deputeti i PDK-së, Elmi Reçica.

Ai ka thënë gjithashtu se kjo çështje është në planin qeverisës të qeverisë Kurti.

Diskutimet kanë vazhduar sa i përket ndihmës që është duke i dhënë FSK shtetit për procesin e vaksinimit, ndërsa Mehaj ka thënë se Forca e Sigurisë së Kosovës është duke ndihmuar në procesin e vaksinimit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë