Loading…

‘Ministri i vizave’ nga Çekia nesër në Kosovë, e pret Presidentja Osmani

  • 28/09/2022 | 23:13

‘Ministri i vizave’ nga Çekia nesër në Kosovë, e pret Presidentja Osmani

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, nesër do ta pres në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Çekisë, Jan Lipavsky.


Takimi do të fillojë në orën 12:00.

“Në orën 12:00, Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Çekisë, Jan Lipavský. Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit”, thuhet në njoftimin e Presidencës.

Çekia e ka Presidencën e Bashkimit Evropian, ndërsa është raportuar se në Këshill Evropian më 13 tetor do të diskutohet për liberalizimin e vizave për Kosovën.

Për vizitën e Lipavskyt ka shkruar edhe Agjencia Çeke e Lajmeve.

“Kosova, të cilën do ta vizitoj këtë javë, është vendi i fundit i Ballkanit Perëndimor, qytetarët e së cilës ende kanë nevojë për viza për të udhëtuar në BE. Megjithatë, qëllimi i Republikës Çeke dhe BE-së është integrimi i vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE. Presidenca jonë është një mundësi për të shtyrë të gjithë procesin e integrimit përpara”, ka thënë Lipavsky, cituar nga Agjencia Çeke e Lajmeve.

Ndryshe, çështja e liberalizimit të vizave për Kosovën do të jetë në rend të ditës në takimin e grupit punues të Këshillit Evropian, më 13 tetor.

Presidenca çeke e BE-së tashmë u ka dërguar letër vendeve anëtare si paralajmërim për diskutimet për këtë temë.

Në këtë letër, Çekia thirret edhe në, siç thuhet, arsyet e politikës së jashtme për liberalizimin e vizave për Kosovën, duke rikujtuar se edhe Komisioni Evropian ka konfirmuar dhe pritet të përsërisë se Kosova i ka përmbushur kushtet. “Prandaj, Presidenca Çeke po mbështetet në faktin se nëse i ashtuquajturi përditësim teknik i raportit për gatishmërinë e Kosovës për liberalizimin e vizave, të cilin Komisioni Evropian aktualisht është duke e finalizuar, është i suksesshëm, kjo çështje do të merret sërish nga vendet anëtare gjatë vjeshtës”, është shprehur ministri çek, shkruan “Euractiv”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë