Loading…

Ministri Kuçi i kërkon Qeverisë të mbështesë “Trepçën” nga Pakoja e rimëkëmbjes

  • 13/11/2020 | 11:09

Ministri Kuçi i kërkon Qeverisë të mbështesë “Trepçën” nga Pakoja e rimëkëmbjes

Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, në mbledhjen e Qeverisë të mbajtur në mëngjes, kërkoi që në rend të ditës të futet edhe aspekti buxhetor për “Trepçën”, duke e marrë parasysh, sipas tij, gjendjen emergjente nëpër të cilën po kalon kjo ndërmarrje.

Kuçi propozoi që mjetet të merren nga ndarja buxhetore e pakos për rimëkëmbje ekonomike.

Ky propozim nuk u fut në rend të ditës, pasi mbeti që fillimisht të diskutohet me Ministrinë e Financave.

Në fakt, Projektligji për rimëkëmbje ekonomike ka muaj që nuk po arrin të kalojë në Kuvend.

Deri më tash, ka kaluar vetëm në lexim të parë. Dje, ishte paraparë të nxirrej për votim në lexim të dytë, por seanca nuk u mbajt në mungesë të kuorumit.

Pakoja e rimëkëmbjes është paraparë si ndihmë për qytetarët dhe bizneset e prekura nga pandemia.

Njëjtë si “Trepça” shumë ndërmarrje janë në krizë apo para falimentimit si puna e Telekomit.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë