Loading…

Ministri u kërkon mësimdhënësve sakrificë për shkak të testit PISA

  • 05/04/2018 | 17:07

Ministri u kërkon mësimdhënësve sakrificë për shkak të testit PISA

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, priti në takim përfaqësuesit e SBASHK-ut, me të cilët bisedoi rreth grevës së paralajmëruar lidhur me shqyrtimin e Ligjin për Punëtorët e Arsimit Shqip që punuan në vitin shkollor 1990-99, para datës 13 prill të këtij viti.


Ai me këtë rast kërkoi nga kryetari i SBASHK-ut Rrahman Jasharaj, të shqyrtojë të gjitha mundësitë për anulimin e grevës së paralajmëruar .

“Ne jemi në vlugun e përgatitjeve për realizimin e testit  PISA2018  e që është me interes kombëtar, ndërsa greva e paralajmëruar përkon me fillimin e këtij procesi dhe do të na shkaktonte dëme të pariparueshme”, tha Bytyqi.

Bytyqi tha se kërkesat e SBASHK-ut janë legjitime, dhe se do të angazhohet që kjo çështje të rregullohet dhe që ligji në fjalë të procedohet sa më parë në Kuvend për miratim.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë