Loading…

Ministria e Shëndetësisë: Varianti ‘Omicron’ ka shumë të panjohura, të merret seriozisht

  • 04/12/2021 | 17:22

Ministria e Shëndetësisë: Varianti ‘Omicron’ ka shumë të panjohura, të merret seriozisht

Ka ende shumë pyetje në lidhje me variantin e ri të COVID-19 të quajtur “Omicron”, i cili po konsiderohet si variant me shumë mutacione.


Shkencëtarët po punojnë gjatë gjithë kohës për të zbuluar nëse me të vërtetë përhapet më shpejt, shmang imunitetin ose ndryshon ashpërsinë e sëmundjes.

Nga Organizata Botërore e Shëndetësisë kanë thënë se shumica e njerëzve nuk po sëmuren rëndë nga ky variant, megjithëse ka ende shumë për të mësuar rreth tij.

Ndërkaq, nga Ministria e Shëndetësisë së Kosovës thanë se edhe ky variant, sikurse gjithë të tjerët, duhet të merret seriozisht.

Ata thanë se “Omicron” ka ende shumë të panjohura dhe se çdo shtet është i rrezikuar nga ky variant i virusit COVID-19.

Çdo variant i SARS COV-2 duhet të merret me seriozitet, e gjithashtu edhe varianti “Omicron” për të cilin ende ka shumë të panjohura. Çdo shtet është i rrezikuar nga ky dhe variantet e tjera të virusit SARS COV-2, prandaj duhet ndërmarrë masa parandaluese duke kombinuar qasjen: zbatim i masave ne fuqi dhe vaksinim i popullatës”, thuhet në përgjigjen e MSH-së për Klan Kosova.

Nga kjo ministri thanë se aktualisht në Kosovë është situatë e qetë epidemiologjike, por që duhet të ketë kujdes maksimal.

“Kosova, këtyre ditëve ka një situatë të qetë epidemiologjike sa i përket COVID-19, por kjo situatë mund të jetë e brishtë dhe duhet kujdes maksimal, pa panik, për të qenë të gatshëm për ballafaqim me cilindo skenar të zhvillimit të ngjarjeve”, thuhet në përgjigjen e tyre.

Ata kanë bërë të ditur se MSH-ja është duke bashkëpunuar me të gjitha institucionet për ta mbajtur sistemin shëndetësor sa më të mobilizuar.

“Ecuria e situatës epidemiologjike nuk është gjithmonë e lehtë të përcaktohet me saktësi, për shkak të paraqitjes së varianteve të reja te SARS COV-2 dhe ashpërsisë së virusit. Sidoqoftë, MSH është duke bashkëpunuar me të gjitha institucionet për ta mbajtur sistemin shëndetësor sa më të moblizuar për t’iu përgjigjur çfarëdo situate”, thuhet më tej në përgjigje.

Ministria e Shëndetësisë ndër të tjera u ka bërë thirrje qytetarëve që të vaksinohen.

“Janë ndërmarrë edhe masa të reja të cilat hyjnë në fuqi nga 6 dhjetori, derisa thirrja kryesore për popullatën është që të vaksinohen ata që se kanë bërë ende, ndërsa qytetarët që e kanë marrë vetëm një dozë, ta marrin sa më parë edhe të dytën, derisa pritet që së shpejti të fillojë edhe administrimi i dozës përforcuese dhe dozës së tretë të vaksinës kundër COVID-19”, thanë nga MSH-ja.

Tutje, në përgjigjen e Ministrisë së Shëndetësisë për Klankosova.tv u bëhet thirrje qytetarëve edhe që të zbatojnë me përpikëri të gjitha masat anti-COVID që janë në fuqi.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë