Loading…

Ministrja Bajrami: Shpenzimet për paga gjatë vitit 2021 do jenë 650 milionë

  • 30/10/2020 | 10:39

Ministrja Bajrami: Shpenzimet për paga gjatë vitit 2021 do jenë 650 milionë

Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami ka thënë se buxheti parasheh shpenzime më të larta se në vitin 2019, transmeton Gazeta Metro.

Ministrja Bajrami tha se për vitin 2021 shpenzimet për pagat do të jenë 650 milionë euro.

“Ekonomia është e vogël dhe jemi varur shumë nga financimet e jashtme që ti adresojmë kërkesat. Deri më tani janë ekzekutuar 245 milionë euro, jemi zotur të marrim disa reforma të energjisë së ripërtërishme. Buxheti kemi arrit që ta bëjmë sipas të gjitha parashikimeve, shpenzimet për pagat do të jenë 650 milionë”, tha Bajrami.

Kurse kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka deklaruar se buxheti për vitin 2021 do jetë 2.4 miliardë euro dhe se pagat e sektorit publik nuk do të preken.

Hoti pas mbledhjes së qeverisë ku u votua projektbuxheti për vitin 2021, u shpreh i kënaqur me të pasi që sipas tij e kthen ekonominë në gjendje më të mirë se në vitin 2019, kur ka qenë vit i zakonshëm i zhvillimeve ekonomike.

Ai tha se ky buxhet ka ndodhur me koordinimin e Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe se shpenzimet kapitale do rriten në krahasim me vitin 2019.//gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë