Loading…

Ministrja suedeze: Pozita dhe opozita të dialogojnë për demarkacionin

  • 04/05/2017 | 15:41

Ministrja suedeze: Pozita dhe opozita të dialogojnë për demarkacionin

Ministri i Punëve i Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, sot është takuar me ministren e Punëve të Jashtme të Suedisë, Margot Wallström, e cila po qëndron për vizitë zyrtare në Kosovë.


Pas takimit në konferencën për media ministrja e jashtme e Suedisë beson se Kosova ka një të ardhme e evropiane, mirëpo për këtë ajo tha se autoritetet e Kosovës i kanë vënë detyra vetes për t’i përmbushur para liberalizimit dhe anëtarësimit në BE, transmeton kp.

“E di që është vështirë përmbushja e kritereve siç është shënimi i vijës kufitare me Malin e Zi dhe lufta kundër korrupsionit, por inkurajoj pozitën dhe opozitën për një dialog, sepse vazhdimi i luftës kundër korrupsionit dhe miratimin e demarkacionit duhet përmbushur për të pasur Kosova liberalizimin e vizave”, tha ajo.

Sipas saj edhe dialogu me Serbinë duhet vazhduar.

Hoxhaj tha se dialogu me Serbinë do të vazhdojë tash pas lirimit të Haradinajt.

Ai tha se me ministren e Suedisë kanë biseduar për shumë çështje ngase Suedia është një shtet mik i Kosovës.

Sipas tij është biseduar për investimet mundshme suedeze në Kosovë sepse Kosova ka përmirësuar klimën ambientale biznesore në vitet e fundit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë