Loading…
Miqtë e gazetarit të vrarë: Na ktheni Khashoggin që të mund ta nderojmë dhe ta varrosim siç duhet
  • 20/10/2018 | 20:25

Miqtë e gazetarit të vrarë: Na ktheni Khashoggin që të mund ta nderojmë dhe ta varrosim siç duhet

Miqtë e Jamal Khashoggi, gazetarit disident të vrarë në rrethana të dyshimta në konsulatën e vendit të tij në Stamboll, i kanë kërkuar autoriteteve në Riad që ta kthejnë trupin e tij.


Pas afër tre javësh ku mohoi se i ka ndodhur diçka, Arabia Saudite pranoi se Khashoggi kishte vdekur por pretendoi se ishte rezultat aksidental i një përleshjeje, shkruan CNN, transmeton gazetametro.net

Zyrtarët turq besojnë se trupi i Khashoggit u masakrua, dhe kanë dështuar të kthejnë trupin e tij ose të thonë ku bësojnë se është.

Duke folur për raportuesit jashtë konsulatës së Arabisë Saudite në Stamboll të shtunën, Turan Kislakci, kryetari i Asociacionit të Mediave turke dhe mik i Khashoggit, i bënë thirrje Arabisë Saudite që të dorëzojnë trupin e gazetarit të vdekur. ‘’Na jepni Jamalin, ashtu që të mund të kemi një ceremoni varrimi për të.

Ashtu që njerëzve që iu bën për të, liderët botërorë, mund të vijnë këtu në Stamboll për funeralin e tij’’, tha Kislakci. /gazetametro.net

Më të fundit
...
  • 22/03/2019 | 23:46
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë