Loading…

Miratohet rishikimi i buxhetit 2.5 miliardë euro, prioritet rimëkëmbja ekonomike

  • 25/06/2021 | 16:12

Miratohet rishikimi i buxhetit 2.5 miliardë euro, prioritet rimëkëmbja ekonomike

Qeveria e Kosovës ka miratuar rishikimin e buxhetit për vitin 2021 në vlerë prej 2 miliardë e 516 milionë euro që synon imunizimin e qytetarëve ndaj COVID-19 dhe rimëkëmbjen ekonomike.


Në mbledhjen e sotme të qeverisë, ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, duke arsyetuar Projektligjin për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për ndarjet buxhetore për Buxhetin e Kosovës për vitin 2021, tha se nëpërmjet rishikimit qeveria synon mposhtjen e pandemisë në theks të veçantë në imunizimin e popullatës dhe mbështetjen e sistemit shëndetësor për t’u përballur me këtë situatë.

“Prioritet tjetër i rishikimit të këtij buxheti është edhe adresimi i rimëkëmbjes ekonomike që duhet të pasojë pas pandemisë. Sa i përket zhvillimeve makroekonomike, të gjithë treguesit janë në dispozicion deri më tani tregojnë për një rikuperim më të djeshëm të aktivitetit ekonomik gjatë vitit 2021 krahasuar me projeksionet fillestare. Të hyrat buxhetore kanë treguar një performancë tejet të kënaqshme gjatë pesë muajve të parë të vitit 2021. Indikatorë të tjerë në ekonomi, si qarkullimi i bizneseve apo numri i udhëtarëve në pikat kufitare po ashtu tregojnë sinjale pozitive dhe si indikacion se jemi në rrugë të mirë drejt rimëkëmbjes. Duke marrë parasysh të gjithë këta faktorë vlerësimet tona më të fundit sugjerojnë për një rimëkëmbje me rritje të ekonomisë për vitin 2021 prej 7.9 përqind. Duke marrë parasysh ecurinë e deritanishme, por edhe pritjet për pjesën e mbetur të vitit, buxheti i rishikuar për vitin 2021 do të jetë 2 miliardë e 516 milionë euro. Kurse të hyrat do të jenë 2 miliardë e 43 milionë euro. Ky buxhet, këto shifra, me ligjin paraprak ishin paraparë të arriheshin tek në vitin 2023. Me këtë rishikim të buxhetit rezultatet e vitit 2023 ne po i arrijmë këtë vit, pra dy vite më herët”, theksoi Murati.

Ministri Mbrojtjes, Armend Mehaj ka shtruar nevojën për blerjen e dronëve me qëllim të ngritjes së kapaciteteve për inteligjencë, vëzhgim dhe zbulim për Ushtrinë e Kosovës.

“Ministria e Mbrojtjes ka bërë kërkesë për blerjen e dronit, pas analizave nga agjencia e implementimit në SHBA përmes zyrës së bashkëpunimit dhe mbrojtjes në SHBA, edhe Ministrisë së Mbrojtjes, kam pranuar letrën e ofertës dhe pranimit me përgjigje pozitive, dhe Ministria e Mbrojtjes mund të blejë sistemin e planifikuar dhe kosto e ofertës për këtë sistem siç janë katër copë puma dronë, është në vlerë prej 4.6 milionë dollarë ose në vlerë të përafërt financiare 11.9 milionë euro”, tha Mehaj.

Ai ka bërë të ditur se pagesa e shumës prej 11.9 milionë eurove mund të bëhet në dy këste.

Për këtë mori një përgjigje nga ministri Hekuran Murati, i cili tha se kjo çështje mund të shqyrtohet në mbledhjen tjetër të qeverisë.

“Nëse kabineti është i pajtimit kjo mund të përshihet, dhe mund të merret një vendim në mbledhjen e ardhshme të qeverisë, mund ta prezantojmë si kërkesë dhe mund të ndajmë mjete, deri atëherë besoj që ministri edhe mund të dakordohet, pra zotimin e qeverisë mund ta marrë që tani”, theksoi Murati.

Ndërsa, ministri për Komunitete dhe Kthim, Goran Rakiq, doli kundër kërkesës së ministrit Mehaj për blerjen e dronëve, për çka edhe abstenoi gjatë votimit të rishikimit të buxhetit në qeveri.

“Në parim pajtohem me ministrat se çdo ministri ka nevojat dhe kërkesat e saj, por jam i mendimit se duhet të merremi me rimëkëmbjen ekonomike dhe krijimin e vendeve të reja të punës. Mendoj që tema të cilën e propozoi ministri i Mbrojtjes për blerjen e dronëve është absolutisht e papranueshme tani që ne jemi ende duke luftuar me COVID-in, mendoj që prioritete të kësaj qeverie duhet të jenë rimëkëmbja ekonomike dhe vendet e reja të punës, prandaj për këtë arsye unë do të abstenoj në këtë pikë”, theksoi Rakiq.

Ndërsa, ministrja e Industrisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari dhe ministri i Bujqësisë, Faton Peci theksuan se nuk kanë pranuar paraprakisht draftin për rishikimin e buxhetit.

Ministri Peci shprehi kërkesën edhe për 15 milionë euro për ministrinë të cilën e drejton ai.

“Duke iu referuar kësaj, shprehi nevojën të ngris gjendjen e vështirë të cilën e ka Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural për shkak të borxheve të trashëguara dhe për futjen e programeve të rregullta të programeve të subvencionimit të fermerëve. Dhe për të bërë të mundur të fusim në proces të programeve të rregullta subvencionimin e fermerëve neve si ministri, minimalisht na duhen me proces të rishikimit të buxhetit edhe 15 milionë milionë euro”, theksoi Peci.

Për kërkesat e ministrive, pati një përgjigje zëvendëskryeministri Besnik Bislimi, i cili tha se ministri i Financave në këto rrethana iu ka paraprirë prioriteteve. Ndërsa, nuk përjashtoi mundësinë që të rishikohet rishikimi i buxhetit në shtator për të adresuar kërkesa të tjera nga ministritë.

“Përgatitjes së rishikimit buxhetor dhe tabelave buxhetore të cilat i ka prezantuar ministri Murati i ka paraprirë edhe me një koordinim me ministritë e linjës, ku jo domosdoshmërisht mundet të akomdohet secila kërkesë për arsye se rrethanat mund të jenë të tilla. Rrjedhimisht disa prej prioriteteve kyçe të prioritezohen në raport me prioritetet e tjera. Ne kuptojmë që secila ministri ka kërkesa përtej kufizimeve që i kemi, mirëpo në këtë fazë është domosdoshmëri që ne të zgjedhim top prioritetet. Edhe propozimi i ministrit Mehaj, dhe i ministres Nagavci do të akomodohen brenda kontigjencës të cilën e ka Ministria e Financave. Rrjedhimisht në këtë moment nuk mund të akomodohen të gjitha kërkesat. Unë jam optimist që ecuria me të hyrat do të jetë edhe përtej parashikimeve optimiste me të cilat ka ardhur ministri Murati. Në qoftë se kjo konfirmohet në fund të gushtit dhe në fillim të shtatorit, ministri do të jetë i detyruar të vijë me një rishikim të ri të rishikimit buxhetor për të akomoduar kërkesat e tjera”, theksoi Bislimi.

Me këtë rishikim të hyrat buxhetore pritet të rriten në rreth 155 milionë euro, gjë që mundëson edhe rritjen e shpenzimeve dhe ekzekutimit më të mirë të buxhetit. Kjo rritje përfshihet edhe dividentën që pritet të inkasohet në vlerë prej 30 milionë euro nga dy ndërmarrjet publike. /gazetametro.net 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë