Loading…

Mish pule i shijshëm në salcë spinaqi dhe limon

  • 08/12/2021 | 08:03

Mish pule i shijshëm në salcë spinaqi dhe limon

Një darkë e pazakontë në të cilën shijet përzihen dhe shkrihen në gojën tuaj.


Përbërësit:

– 4 kofshë më të mëdha me kaçikë,
– 200-300 gramë spinaq të freskët,
– 200 ml ajkë për gatim,
– 200 ml lëng mishi pule ose 1 kub për supë,
– 200 ml ujë,
– lëng i një limoni,
– 50 gramë parmezan,
– kripë,
– piper,
– hudhër sipas shijes.

Përgatitja:

Ndezim furrën të ngrohet në 250 gradë dhe vendosim grilën afërsisht në mes të furrës.

Kofshët i ndajmë nga kaçikët, i hedhim kripë dhe piper sipas shijes dhe në vaj të nxehtë i fërgojmë 4 deri 5 minuta nga të gjitha anët, derisa të krijojnë kore.

E kalojmë mishin e pulës në një enë ose enë pjekjeje të përshtatshme rezistente ndaj zjarrit dhe yndyrës së mbetur nga pula shtoni spinaqin e freskët të prerë në petë dhe, duke e trazuar, e ziejmë 4 deri në 5 minuta.

Më pas shtojmë në spinaq kosin e gatimit, lëngun e pulës, parmixhanin e grirë dhe lëngun e limonit.

Me përzierje të herëpashershme, ziejmë salcën në zjarr mesatar për rreth 10 minuta, derisa lëngu i tepërt të avullojë.

Hedhim salcën mbi mishin e pulës dhe e pjekim në 180 gradë për 30 deri në 40 minuta. E shërbejmë të ngrohtë, me pure patatesh.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë