Loading…

Mishi i kuq rrit rrezikun e shfaqjes të kancerit të gjirit

  • 13/08/2019 | 12:44

Mishi i kuq rrit rrezikun e shfaqjes të kancerit të gjirit

Zëvendësimi i mishit të viçit me atë të pulës mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të gjirit-kështu u tha nga studimi që u bë me mijëra gra shkruan Gazeta Metro


Studiuesit, duke përdorur të dhëna nga më shumë se 40,000 gra, përfundojnë se ngrënia e mishit të kuq është e lidhur me një rrezik të rritur të kancerit të gjirit, por konsumimi i shpendëve duket se lidhet me një rrezik më të ulët.
Kanceri i gjirit prek rreth 1 në 8 gra në Shtetet e Bashkuara gjatë jetës së tyre; pas kancerit të lëkurës, është kanceri më i zakonshëm tek femrat.

Shkalla e kancerit të gjirit ndryshon ndjeshëm midis rajoneve, që nënkupton se faktorët mjedisorë dhe mënyra e jetesës luajnë një rol.Të kuptuarit se çfarë i shkaktojnë këto ndryshime mund të ndihmojnë shkencëtarët të gjejnë mënyra për të minimizuar rrezikun e kancerit të gjirit.Për këtë qëllim, disa studiues po përqendrohen në mënyrën sesi ushqimi ndikon në kancer.Megjithatë, sepse të gjithë kanë zakone të veçanta dietike, dhe për shkak se secili kancer sillet ndryshe, heqja e rolit të ushqimit është sfiduese.

Një studim i fundit heton rolin e mundshëm të mishit në rrezikun e kancerit të gjirit. Shkencëtarët tashmë e kanë lidhur mishin me shfaqjen e llojeve të tjera të kancerit, por roli i tij në rrezikun e kancerit të gjirit është më pak i qartë.
Studiuesit u vendosën të hetojnë marrëdhëniet midis të gjitha llojeve të kancerit të mishit dhe gjirit. Ata gjithashtu shikuan nëse metodat e gatimit – sa mirë njerëzit gatuajnë mishin e tyre – mund të shoqërohen me rrezik.

Shkencëtarët morën të dhëna nga Studimi i Motrave, i cili përfshin pjesëmarrës nga Sh.B.A dhe Porto Riko. Në përgjithësi, ata përdorën të dhëna nga 42,012 femra të moshës 35-74 vjeç. Ekipi ndoqi pjesëmarrësit për një mesatare prej 7.6 vjet. Gjatë asaj kohe, kishte 1.536 raste të kancerit të gjirit.

Secili pjesëmarrës siguroi informacione që përfshinin historinë e tyre mjekësore, incidencën e kancerit në familjen e tyre, faktorët e mënyrës së jetesës, dietën, lartësinë, peshën dhe informacionin demografik.Studiuesit kishin qasje në informacione të hollësishme në lidhje me marrjen e mishit, përfshirë madhësitë e porcionit dhe llojin e mishit.Ata gjithashtu pyetën pjesëmarrësit se si ata përgatisnin zakonisht biftekët, hamburgerët dhe copat e derrit me opsione që mbulonin spektrin e plotë të “dhuratës” nga të rralla në të shëndosha.

Pasi shkencëtarët kishin kryer analizën, ata zbuluan se gratë që hanin më shumë mish të kuq kishin një rrezik 23% më të madh të zhvillimit të kancerit të gjirit sesa ato që hanin më pak mish të kuq.
Vlen gjithashtu të përmendet se studimi shikoi vetëm gratë, kështu që gjetjet e tij mund të mos zbatohen për rrezikun e kancerit të gjirit tek burrat./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: i[email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë