Loading…

Misteri i monolitit thellohet ndërsa objekti i shkretëtirës së Utah zhduket

  • 30/11/2020 | 17:51

Misteri i monolitit thellohet ndërsa objekti i shkretëtirës së Utah zhduket

Monoliti misterioz dhe me shkëlqim që u pa në një shkretëtirë të largët juglindore të Utah dy javë më parë, tani është zhdukur. Transmeton Gazeta Metro


Një ekuipazh shtetëror që gumëzhoi nëpër shkretëtirë, duke numëruar dele të mëdha nga një helikopter, gjeti objektin e panjohur  me 18 nëntor dhe preku spekulimet ndërkombëtare shkencore, duke i’u referuar filmit klasik të Stanley Kubrick 1968, “2001: A Odyssey Space ”

Në filmin e Kubrick, gjendet një monolit i huaj i cili është simbol i përsëritur që duket se luan një rol në zhvillimin e evolucionit njerëzor.

Monoliti i panjohur apo siç po e quajnë qytetarët e Utah, gjëegjëza në shkretëtirë, është dy herë më e gjatë se një i rritur mesatar, e cila ngjalli shumë kuriozitet, edhe pse vendndodhja e saktë nuk u bë publike asnjëherë, sipas llogarive në mediat sociale.

Askush nuk se e di se ku shkoi. As Byroja federale e Menaxhimit të Tokës dhe as Departamenti i Sigurisë Publike të shtetit nuk thanë se kishin ndonjë ide.

“Ne kemi marrë raporte se struktura e instaluar në mënyrë të paligjshme, e referuar si” monolit “është hequr nga Byroja e Menaxhimit të Tokave tokat publike nga një palë e panjohur”, postoi të shtunën agjencia shtetërore në faqen e saj të internetit.

Bota e artit ka spekuluar se objekti ishte puna e John McCracken, një skulptor i dashur që vdiq në 2011. Djali i tij, Patrick McCracken, u ka thënë The New York Times babai i tij i tha në 2002 se “ai do të donte të linte punën e tij artistike në vende të largëta për t’u zbuluar më vonë” Transmeton gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë