Loading…
Mjalta që vret baktere më shumë se secili antibiotik
  • 23/04/2019 | 17:17

Mjalta që vret baktere më shumë se secili antibiotik

Një lloj mjalte i quajtur Manuka është shumë i veçantë, i cili llogaritet të vras më shumë bakterie se secili antibiotikë, transmeton Gazeta Metro.


Mjalta Manuka prodhohet nga bletët që ushqehen në nektarin e “Leptospermum Scoparium” në Zelandën e Re, dhe sipas Dr. Carter ky mjalt vret jo vetëm që vret në mënyrë efektive bakteret, por asnjë nga bakteret prej tij nuk kanë qenë në gjendje të krijojnë imunitet.

Gazeta Evropiane e Mikrobiologjisë Klinike dhe Sëmundjeve Infektive, në krye me Dr. Carter sollën një studim për këtë mjalt, dhe konstatuan se vrau pothuajse çdo baktere dhe patogjen të testuara.

Manuka ka disa përbërës, si metilglioksali, në mjaltin Manuka që shkaktojnë dështimin e shumë sistemeve në baktere, duke i vrarë ato para se të jenë në gjendje të përshtaten dhe të krijojnë imunitet./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë