Loading…

“Mjekësia dhe letërsia”, takim me mjekun dhe shkrimtarin shqiptar

  • 20/11/2020 | 12:13

“Mjekësia dhe letërsia”, takim me mjekun dhe shkrimtarin shqiptar

Arben Dedja, pas një karriere të gjatë si kirurg i përgjithshëm në Shqipëri, prej vitesh jeton dhe punon në Itali ku i është dedikuar kërkimit shkencor.


Ditën e mërkurë më 18 nëntor mjeku dhe shkrimtari shqiptarë Arben Dedja organizoi një takim virtual për të folur për karrierën e tij si mjek dhe shkrimtarë. Takimi u organizua nga Patrizia Cup, mësues italian dhe promovues kulturor.

“Ishte viti 1939 kur Italia Fashiste pushtoi Shqipërinë. Gjyshi im nga nëna, me origjinë nga Vlora dhe i diplomuar për Mjekësi në Padova, me rreth dyzet bashkatdhetarë organizoi një marshim proteste nëpër rrugët e qytetit. I identifikuar nga policia si një nga nxitësit e revoltës, ai u arrestua dhe u dërgua në Ventotene, ku ndau burgun me antifashistët si Pertini, Terracini, Scoccimarro. Duke u kthyer në atdheun e tij pas Çlirimit, ai u bë gjeneral, zëvendës ministër i shëndetësisë. Babai im është gjithashtu një kirurg ushtarak, mjekësia është një traditë familjare”.

Kështu, në një intervistë disa vjet më parë, Arben Dedja tregon për origjinën e tij familjare dhe thirrjen e tij të parë profesionale, por në jetën e tij paralele, së cilës i kushton dy / tre orë çdo natë, Arben Dedja është një shkrimtar i frymëzuar dhe një përkthyes i kulturuar. Në Shqipëri ai ka botuar disa libra me tregime dhe poezi dhe përkthime të shumta poetike (përfshirë nga poetë italianë, si Cavalcanti, Saba, Bertolucci dhe, kohët e fundit, Sinagoga e Ikonoklastëve nga autori Italo-Argjentinas J. Rodolfo Ëilcock).

Koleksioni i tij i tregimeve “Histoiri (e) skatologjike” i dha atij çmimin “Autori i Vitit” në Panairin e Librit në Tiranë në 2014./ DiasporaShqiptare/ GazetaMetro

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë