Loading…

Mjekët tregojnë disa mënyra si t’i bëni dhëmbët tuaj më të bardhë

  • 04/08/2022 | 23:54

Mjekët tregojnë disa mënyra si t’i bëni dhëmbët tuaj më të bardhë

Mediat sociale janë plot me mënyra të ndryshme për zbardhjen e dhëmbëve.


Khaled Kasem, ortodonti tha se ka disa mënyra që dhëmbët tuaj të jenë më të bardhë.

Ai shpjegoi se kalciumi ndihmon në neutralizimin e acideve dhe në rritjen e shëndetit të smaltit të dhëmbëve.

Kasem tha se duhet të keni kujdes me ushqimet dhe pijet, sepse disa prej tyre mund të ndikojnë që dhëmbët tuja të bëhen me njolla, shkruan The Sun, transmeton Klankosova.tv.

Që dhëmbët tuaj të jenë më të bardhë, ai këshilloi që të shikoni shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Mirëpo, në këtë aspekt mund të ndikojë mirë edhe ngrënja e luleshtrydheve.

Ai tha se duhet t’i lani dhëmbët me kujdes dhe t’i mbroni nga dëmtimi, gjithashtu u shpreh se duhet edhe të pini më shumë ujë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë