Loading…

Mjeku shqiptar babait të vajzës së sëmurë: Çoje vajzën në shtëpi, s’ka shpëtim

  • 29/07/2017 | 15:34

Mjeku shqiptar babait të vajzës së sëmurë: Çoje vajzën në shtëpi, s’ka shpëtim

Atëherë kur mjekët, mjekësia dhe gjithçka tjetër dorëzohen përpara sëmundjeve, ju mos u dorëzoni.


Gjithmonë mund të ketë një zgjidhje dhe këtë e tregon më së miri rasti i një burri nga Elbasani.

Mjekët në dy shtete të ndryshe u dorëzuan përpara sëmundjes së leukemisë së të bijës dhe thanë se për të nuk kishte shpëtim, ndaj ia kthyen atë të dëshpëruar në shtëpi.

“Vajza u identifikuame leukemi. Mjekët në Shqipëri më thënë se nuk bëhet. Atëherë e nisa për në Greqi. E mjekuan, por edhe atje u dorëzuan. Më kishin hequr çdo shpresë. Më thanë merre çoje në shtëpi. Merret me mend se sa u dëshpëruam. E mora dhe e solla në shtëpi. Por nuk hoqa dorë”, tregon burri nga Elbasani.

Veli Dika tregon se pikërisht atëherë kur mjekët i hoqën shpresat nisi beteja e tij.

“Thashë do t’i futem vetë kësaj pune. Nisa terapinë sipas mënyrës sime. Kombinova mjekimin me ilaçe që më kishin dhënë mjekët me kurën popullore të produkteve të bletës dhe me besimin në Zot. Mu desh të vajzës sa vinte e përmirësohej. Vazhdova kështu për disa muaj. Derisa sëmundja e kobshme u largua nga trupi i vajzës sime”,  rrëfen Veliu për Infoelbasani.

Më pas ai nuk e ka dërguar vajzën në asnjë mjek.

“Nuk e dërgova më as për analiza. Ajo u bë shumë mirë. U bë e shëndetshme dhe vazhdoi jetën normalisht”.

Banori vazhdon më tej tregimin e tij. “Më pas e martova dhe ajo ka fëmijë. Punon me bashkëshortin e saj në Itali”.

Të gjithë këtë mrekulli Veli Dika ia dedikon bletëve. “Nuk ka si bleta. Që të komunikosh me ato duhet të jesh edhe i pastër në shpirt. Dhe ato na shpërblyen. Ato janë fiksimi i jetës time”, thotë ai.

Ai kujdeset çdo ditë për kosharet e mbetura. Kanë krijuar një miqësi të patreguar dhe po i shton sërish nga dita në ditë.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë