Loading…

Mjeku tregon përse mosngrënia e mëngjesit nuk përbën shumë rrezik për ju

  • 20/11/2023 | 09:45

Mjeku tregon përse mosngrënia e mëngjesit nuk përbën shumë rrezik për ju

Që të gjithë neve na u është thënë se mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, si dhe që nuk duhet shmangur asnjëherë.


Megjithatë, jo në të njëjtën vijë mendimi e ndan pohimi i përgjithshëm nga një studim i kohëve të fundit, i mundësuar nga Revista Amerikane Klinike e Nutricionit, i quajtur “Efektiviteti i vaktit të mëngjesit në rekomandimet për humbjen e peshës”, transmeton lajmi.net.

Studimi bëri bashkë 300 vullnetarë në mbipeshë, në një përzierje prej atyre që e hanë vaktin e mëngjesit dhe të tillë që nuk e shmangin.

Studiuesit iu kërkuan vullnetarëve të ndryshonin zakonet në ngrënien e mëngjesit; pala që hanin mëngjes çdo herë ta shmangnin atë dhe e kundërta iu kërkohej të ndodhte atyre që e shmangnin vazhdimisht.

Në fund të asaj periudhe, të dy grupet shtuan peshë. Kjo bëri mjekët që të konkludojnë se vakti i mëngjesit nuk luan rol esencial në humbjen e peshës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë