Loading…

Mjeshtri i fluskave të borës (Foto)

  • 15/12/2016 | 19:03

Mjeshtri i fluskave të borës (Foto)

Fotografi rus, Alexey Kljatov, është mjeshter i fotografisë së fluskave të borës. Pas punës në shtëpi për realizimin e këtyre fotografive, fluskat e borës së Kljatov u bënë virale më 2013, transmeton Gazeta Metro.


Ai nuk ka ndaluar së realizuari fotografi të tilla dhe tani ato janë më magjepsëse se kurrë. Kljatov i ka ndarë fotografit edhe me insider.

Këto janë disa nga fotografitë e realizuara dhe procesi i realizimit:

Kljatov është inspiruar nga një webfaqe me emrin “Snow Crystals” e krijuar nga profesor i fizikës me emrin Kenneth Libbrecht.

snow1

Fillimsht Kljatov besoi se për një amator është e pamundur të realizohen fotografi të tilla pa pajisje të shtrenjta.

snow2

Kljatov përdor një kamera me lense e quajtur Helios 44M-5 të kombinuar me pjes të Canon.

snow3

Pajisja duket kështu.

snow4

Prapaskena e tij e preferuar është një material i zi i cili është paraqitur edhe në fotografit që ju treguam deri tani.

snpow5

Por ai gjithashtu si sfond përdor edhe një xham që fluskat e borës ti fotografoj në ndriçim të ndryshëm.

snow6

Realizimi i fotografis me anë të xhamit.

snow7

Rezultatet mahnitëse.

snow8

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë