Loading…

Mladic, i akuzuar për gjenocid, mjekohet në Rusi

  • 21/03/2017 | 14:27

Mladic, i akuzuar për gjenocid, mjekohet në Rusi

Rusia i ka dhënë garanci zyrtare Tribunalit të Hagës për lirimin e përkohshëm të Ratko Mladic’it për shërim në Moskë, shkruan gazeta serbe Novosti.


Siç pretendohet, mbrojtja e kriminelit të hënën i ka parashtruar kërkesën Tribunalit të Hagës që të lejohet që Mladic të transportohet në Rusi për shkak të shërimit në kushte klinike.

Sipas informatave jozyrtare të tyre, Rusia ka marrë obligim që të garantojë që Mladic nuk do të zhduket apo të arratiset dhe se do ta kthejnë prapa në Hagë kurdo që Tribunali të kërkojë, dhe do të pranojnë të gjitha kushtet të cilat në këto rrethana kërkon Tribunali i Hagës.

Mbrojtja e ka paraqitë kërkesën për lirimin e Mladic’it në shërim të përkohshëm si urgjente dhe shpreson se Haga sa më shpejt të merr vendim për këtë./gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë