Loading…

Mogherini e pranon se ka vështirësi në dialog

  • 07/09/2018 | 13:59

Mogherini e pranon se ka vështirësi në dialog

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka thënë se vështirësitë mbesin në dialogun për normalizim të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

Pas takimeve të ndara me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, dhe atij të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, Mogherini ka thënë se “beson në vendosmërinë e dy presidentëve për të vazhduar procesin dhe për të arritur në muajt e fundit një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme për normalizimin e plotë të marrëdhënieve, në përputhje me ligjin ndërkombëtar”.

“Kam mbajtur disa runde bisedimesh me të dyja palët për të gjitha çështjet në tavolinë. Vështirësitë mbesin”, ka thënë ajo.

Ajo nuk ka folur për anulimin e takimit trepalësh nga ana e Serbisë.

Mogherini ka thënë po ashtu se do t’i mbledhë liderët në takimin e ardhshëm të dialogut para javës së Ministrave të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuar, për “të avancuar me punën në arritjen e marrëveshjes”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë