Loading…

Moment i tmerrshëm: 30 balena sulmojnë jahtin britanik, gati e copëtojnë atë

  • 29/06/2021 | 09:21

Moment i tmerrshëm: 30 balena sulmojnë jahtin britanik, gati e copëtojnë atë

Ekuipazhi i një jahti britanik është detyruar të mbrohet nga sulmi i një “flote” të balenave vrasëse – kur 30 prej tyre sulmuan mjetin lundrues jo larg Gjibraltarit.


Ekuipazhi ka filmuar momentin kur disa balena lundronin shumë pranë anijes, e më pas futen nën ujë dhe fillojnë ta godasin helikën e saj.

Sulmi i tyre ka zgjatur rreth dy orë, e si pasojë të dëmtimit të pjesshëm të helikës, ekuipazhi është detyruar të kërkoj ndihmë në Gjibraltar.

Kujtojmë që edhe vitin e kaluar balenat vrasëse kanë terrorizuar turistët në Spanjë. Gjatë gushtit dhe shtatorit kanë sulmuar katër anije.

Në një sulm, dy anije janë kërkuar të kërkojnë ndihmë nga këto krijesa të zezam që janë nga 8 metra dhe peshojnë mbi 5.000 kilogramë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë