Loading…

Moment tmerrues: Tigri del nga rrethimi i parkut, vret kujdestarin

  • 17/06/2021 | 19:35

Moment tmerrues: Tigri del nga rrethimi i parkut, vret kujdestarin

Një kujdestar kafshësh është copëtuar për vdekje nga një tigër në një park të kafshëve predatore në Afrikën e Jugut, kur gardhi elektrik që e rrethonte u fik për arsye mirëmbajtjeje.


Jasper, një tigër agresiv mashkull siberian, kaloi gardhin 4 metra të lartë kur rryma në të ishte fikur, dhe sulmoi 52 vjeçarin David Solomon, në anën tjetër të tij.

Kur David pa i tmerruar felinin 300 kilogramësh që sprintonte drejt tij, dëshpërimisht u përpoq të ngjitej në një tjetër gardh, por kafsha e tërhoqi poshtë.

Jasper vrau David me disa kafshime, teksa ekzaminimet tregonin se kishte thyer qafën e kujdestarit kur e tërhoqi atë poshtë gardhit.

Ngjarja e rëndë ndodhi në parkun Seaview Predator Park pranë qytetit Port Elizabeth të mërkurën.

Më pas tigri i egërsuar kishte kaluar një tjetër gardh për të hyrë në rrethimin e një tigri rival siberian, Judah me të cilin nisi një dyluftim të egërsuar.

Ai duket se donte të çiftohej me motrën e Judah, një tigreshë siberiane të quajtur Amber, para se të ndërhynin zyrtarët e spitalit veteriner të Kragga Kamma.

Ata lëshuan shigjeta qetësuese ndaj Jasper e Amber në mënyrë që të hynin për të marrë trupin e punonjësit të ndjerë David si dhe të tigrit Judah, gjithashtu të vrarë nga Jasper.

Një punonjës i parkut Seaview Predator tha: “David ishte një anëtar besnik i stafit dhe punonte me tigrat prej 15 vitesh. E njihte Jasper që kur ishte këlysh.

“Vetëm marsin e kaluar ai ishte pjesë e grupit që zhvendosën Jasper dhe motrën e tij Jade në rrethimin e ri për t’i vizituar nga publiku. Jasper ishte një tigër i madh dhe kishte sulmuar një tjetër njeri me parë, por David ishte kujdesur prej kohësh për të”.

Një tjetër zëdhënës i parkut tha se gardhet elektrike që ndanin rrethimet ku jetonin tigrat siberianë Jasper e Jade ishin duke u riparuar kur Jasper kërceu jashtë. David kishte shenja kafshimesh por Jasper i kishte thyer qafën atij kur e tërhoqi poshtë gardhit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë