Loading…

Momente tmerri: Dy të rinj futen me veturë mes zjarreve të mëdha në Turqi

  • 01/08/2021 | 16:22

Momente tmerri: Dy të rinj futen me veturë mes zjarreve të mëdha në Turqi

Këto janë momentet e tmerrit kur një grup miqsh arrijnë të shpëtojnë nga zjarret e egra në Turqi duke kaluar mes flakëve me makinë.


Deri tani zjarret kanë lënë katër të vdekur, kanë djegur shtëpi dhe kanë detyruar largimin e banorëve nga fshatrat dhe rezortet turistike.

Në videon e xhiruar nga një prej pasagjerëve, ata shihen që drejtojnë në rrugën pyjore me flakë nga të dyja anët, dhe me tym që u bllokon pamjen.

Në një moment makina ndalon, para se të nisë përsëri zbritjen, ku flakët duket akoma më të mëdha e intensive.

Më poshtë gjatë rrugës shoferi detyrohet përsëri të ndalojë teksa flakët përfshijnë të gjithë rrugën, disa metra larg makinës.

Video më pas ndërpritet, ndërsa më vonë nisin më vonë, ku pasagjerët duket se kanë shpëtuar pasi shihen duke ndjekur nga një distancë sigurie.

Ata tregojnë dhe disa dëme te shkaktuara ndaj automjetit, pjesa e pasme e të cilit është e mbushur me bagazhe.

Nuk është e qartë se në cilin rajon të Turqisë po udhëtonin pasagjerët, që besohet se janë turistë, ose disa nga mijëra njerëz që janë detyruar të evakuojnë shtëpitë.

Numri i viktimave nga zjarret arriti sot në katër në Turqi, teksa autoritetet thanë se po luftojnë kundër tyre në 14 vendndodhje, në anën mesdhetare të vendit dhe atë të Egjeut.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë