Loading…

Momenti i tërmetit në Kroaci dhe pamje nga dëmet që shkaktoi

  • 07/10/2021 | 08:18

Momenti i tërmetit në Kroaci dhe pamje nga dëmet që shkaktoi

Një tërmet me magnitudë 4.8 ka rënë rreth orës 21:57 në Jabuka, Splitsko-dalmatinska županija, në Kroaci.

Sipas Qendrës Europiane Mesdhetare të Sizmiologjisë tërmeti ka rënë në një thellësi prej 5 km dhe 40 km nga Spliti.

Deri më tani nuk raportohet për të lënduar apo dëme, por banorët e brigjeve dalmate tregojnë për forcën e madhe të lëkundjeve.

Kroacia është goditur nga disa tërmete përgjatë këtij viti. Më tragjiku ishte ai i 29 dhjetorit të kaluar, me magnitudë 6,3 të shkallës rihter. Për pasojë humbën jetën 7 persona dhe u regjistruan dëme të mëdha materiale.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë