Loading…

Mos e derdhni kurrë ujin e makaronave, ja për çfarë mund ta përdorni

  • 28/11/2022 | 21:25

Mos e derdhni kurrë ujin e makaronave, ja për çfarë mund ta përdorni

Makaronat përgatiten më lehtë se çdo ushqim tjetër. Megjithatë, zakonisht, të gjithë e derdhin ujin në të cilin gatuajnë makaronat.


Por as nuk e keni menduar se çfarë mund të bëni me këtë. Uji në të cilin janë gatuar makaronat është plot niseshte dhe kripë dhe mund ta përdorni në mënyra të ndryshme.

Merrni një filxhan nga uji ku keni zier makaronat, shtojeni te salca dhe më pas përziejeni me makaronat. Përveç kuzhinës, ky ujë ka edhe një qëllim tjetër. Domethënë, kur makaronat gatuhen, niseshteja shpërbëhet në ujë, dhe bimët e duan niseshtenë.

Mineralet në ujë shërbejnë si pleh për bimët, gjë që nxit rritjen më të qëndrueshme dhe afatgjatë. Uji do të stimulojë lëndët ushqyese natyrore që janë tashmë në tokë dhe kjo do të rrisë lagështinë e tokës. Pra, mos ngurroni të ujisni lulet e shtëpisë tuaj me këtë ujë, por duhet të keni kujdes që uji të mos jetë i kripur.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë