Loading…
Mos e hudhni ujin e patateve, shëron shumë sëmundje
  • 10/08/2018 | 21:25

Mos e hudhni ujin e patateve, shëron shumë sëmundje

Patatet janë përdorur për të kuruar sëmundjet e ndryshme për qindra vjet. Veçanërisht lëngu i patateve është tepër efikas për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme.


Si ta përgatisim lëngun e patates?

Lani pataten dhe hiqni pjesët jeshile të ndodhura mbi lëkurë. Në vend të përdorimit të shtrydhëses së frutave, priteni atë në copa të vogla dhe shtrydheni me ndihmën e një pëlhure. Për të përmirësuar shijen përziejeni me lëng molle, limoni, karrote dhe pak mjaltë. Sigurohuni ta konsumoni të freskët.

Për çfarë shërben?

Lufton gastritin: një lugë gjelle lëng patate përziejeni me ujë dhe pijeni gjysëm ore para se të hani mëngjes, drekë, dhe darkë.

Lufton ulçërën e stomakut: pini 50 ml lëng patate në mëngjes, dhe 50 ml para se të hani drekë.

Rregullon sheqerin në gjak: duhet të konsumoni çdo ditë lëng patate.

Lufton kancerin: lëngu i patates është pjesë e terapisë kundër kancerit

Kuron mjaft sëmundje të tjera si: sëmundje të zemrës, dhimbje të shpeshta koke, dhimbje menstruale. /Healthyfood.com

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë