Loading…
Mos e teproni me gjumin, shikoni çfarë i ndodh trupit tuaj
  • 02/09/2018 | 23:30

Mos e teproni me gjumin, shikoni çfarë i ndodh trupit tuaj

Gjumi është shumë i rëndësishëm për shëndetin tonë dhe këtë gjë e kuptojmë vetëm pas një dite të lodhshme e me shumë aktivitet.

Ai ju ndihmon të relaksoheni, të fokusoheni dhe të qëndroni të vëmendshëm gjatë ditës, si dhe i jep trupit mundësi të rigjenerojë funksionet e tij. Gjithashtu, gjumi lufton obezitetin, diabetin dhe sëmundjet e zemrës.

Por kjo nuk do të thotë se mund të kaloni orë të tëra duke fjetur. Gjumi është thelbësor për shëndetin, por nëse e teproni mund të ndikojë për keq.

Ja disa nga gjërat e këqija që mund të ndodhin kur flini shumë:

1. Mund të shkaktojë probleme me zemrën.

2. Çon në shtim të peshës e deri në obezitet.

3. Rrit rrezikun e diabetit.

4. Shkakton stres.

5. Dëmton trurin.

6. Shkakton vdekje të parakohshme.

7. Shkakton dhimbje koke.

8. Shkakton dhimbje të mesit dhe shtyllës kurrizore.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë