Loading…

Mos i bëni këto gjëra menjëherë pas zgjimit

  • 28/05/2022 | 19:23

Mos i bëni këto gjëra menjëherë pas zgjimit

Duhet kohë që trupi të zgjohet prandaj disa gjëra nuk duhen bërë menjëherë pas gjumit, thotë Miriam Stoppard, mjeke e njohur angleze. Siç këshillon ajo, nuk duhet të ushtrohemi pasi zgjohemi, sepse trupi është i dehidratuar dhe indet tona nuk do të shtrihen siç duhet.


Muskujt janë të ngurtësuar, dhe disqet ndërvertebrale nuk janë mjaft të relaksuar, andaj nëse nuk jeni të kujdesshëm mund të lëndoheni. Lëngu i portokallit është gjithashtu në listën e veprimeve të padëshiruara pas zgjimit sepse bën më shumë dëm se dobi.

Domethënë vetëm e mbingarkon metabolizmin dhe ngre nivelin e sheqerit në gjak. Kjo ndodh sepse metabolizmi, i cili rregullon insulinën, nuk është ende plotësisht funksional.

Kafe me stomak bosh? Ide shumë e keqe.

Ajo këshillon gjithashtu shmangien e kafesë, sepse një filxhan i kësaj pije me stomakun bosh në fakt ul aftësinë e metabolizmit për të kontrolluar sheqerin në gjak, por gjithashtu jep një ndjenjë ngopjeje për shkak të së cilës nuk hamë mjaftueshëm lëndë ushqyese për mëngjes.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë