Loading…

Moska e vendos në listën e zezë ruse emisarin për Ballkanin Perëndimor që e ka përkrahur vazhdimisht sovranitetin e Kosovës

  • 13/02/2024 | 11:32

Moska e vendos në listën e zezë ruse emisarin për Ballkanin Perëndimor që e ka përkrahur vazhdimisht sovranitetin e Kosovës

Ministria e Punëve të Jashtme të Rusisë publikoi një “listë të zezë” me emrat e përfaqësuesve të institucionit ushtarako-politik dhe komunitetit shkencor e akademik të Britanisë së Madhe.


Siç thuhet nga qeveria ruse, kjo është një përgjigje sië pretendojnë ata ‘ndaj kursit të vazhdueshëm konfrontues të Londrës, brenda së cilës bëhen përpjekje “për të demonizuar Rusinë, narrativat anti-ruse janë shpikur në mënyrë aktive për të zvogëluar ndikimin e Moskës në arenën ndërkombëtare”’.

Në listë është edhe Lordi Stuart Peach, i dërguari special i kryeministrit britanik për Ballkanin Perëndimor i cili është mysafir i shpeshtë në Kosovë, por edhe në vende të tjera të Ballkanit Perëndimor.

Peach, e ka përkrahur në vazhdimësi integritetin territorial dhe sovranitetin e Kosovës, si dhe e ka dënuar ashpër sulmin terrorist në Banjskë.

Ai, po ashtu i ka dënuar vazhdimisht politikat secesioniste të strukturave qeverisëse të entitetit të Republikës Serbe në Bosnjë, të udhëhequr nga Milorad Dodik. Ka mbështetur plotësisht sovranitetin dhe integritetin territorial të Bosnjë-Hercegovinës.

Më poshtë është një listë e shtetasve britanikë të cilëve tani u ndalohet hyrja në Federatën Ruse.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë