Loading…

Mosnjohja e Kosovës nga Ukraina, ka të bëjë me Rusinë

  • 04/11/2016 | 16:56

Mosnjohja e Kosovës nga Ukraina, ka të bëjë me Rusinë

Mosnjohja e Kosovës vjen për shkak të paralelizmave që Rusia heq mes saj dhe Krimesë. Kjo është deklarata që ka dhënë ministri i Jashtëm i Ukrainës, Pavlo Klimkin gjatë një vizitë zytare në Tiranë.

“Arsyeja se pse Ukraina nuk e ka njohur Kosovën, padyshim ka të bëjë me Rusinë, e cila qartësisht manipulon pa asnjë bazë politike apo ligjore, duke gjetur ngjashmëritë mes aneksimit të paligjshëm të Krimesë dhe përpjekjen e kosovarëve drejt të ardhmes së tyre. Ju mund të gjeni përfaqësues të lartë të Rusisë, të cilët qartësisht krahasojnë dhe heqin paralele mes Kosovës dhe Krimesë”, ka thënë Klimkin.

Klimin në takim ka thënë se Ukraina nuk ka bllokuar përpjekjet e Kosovës, për t’ju bashkuar organizatave ndërkombëtare.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë